Estonia przestaje lobbować za udziałem w odszkodowaniu od Danske Banku

opublikowano: 16-02-2021, 07:32

Rząd Estonii zdecydował o przerwaniu lobbowania w USA za pozyskaniem części potencjalnego odszkodowania Danske Banku za pranie brudnych pieniędzy w bałtyckim kraju.

W 2018 roku wyszło na jaw, że estoński oddział Danske Banku zaangażowany był w pranie pieniędzy, według szacunków nawet 200 mld EUR. Dochodzenie w tej sprawie toczy się m.in. w USA. Jest prawdopodobne, że amerykański Departament Sprawiedliwości zaoferuje największemu duńskiemu bankowi możliwość ugody finansowej. Władze Estonii wynajęły w USA prawników, aby pomogli krajowi zdobyć część tej kwoty. Premier Kaja Kallas, która stanęła na czele rządu w styczniu, ogłosiła jednak właśnie, że rząd rezygnuje z dalszego lobbowania. Powiedziała, że Ministerstwo Finansów sprawdza możliwość rozwiązania umowy z kancelarią Freeh, Sporkin & Sullivan. Przyznała, że może wiązać się to z wypłatą jej odszkodowania za zerwanie kontraktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane