Estrella: recesja w USA pojawi się szybciej niż się przypuszcza

opublikowano: 23-08-2019, 11:52

Arturo Estrella, ekonomista, który jako pierwszy odkrył prognostyczne właściwości krzywej rentowności obligacji, nie podziela optymizmu przekonujących, że „tym razem będzie inaczej”.

Estrella powiedział w CNBC, że „minęło 50 lat i 7 recesji”, które za każdym razem poprzedzało odwrócenie krzywej rentowności.

- Nie jest możliwe być pewnym w 100 proc. co do przyszłości, ale powiedziałbym, że prawdopodobieństwo recesji w drugim półroczu jest bardzo duże – powiedział ekonomista, który w przeszłości pracował dla Fed w Nowym Jorku. To wówczas zauważył, że jest wysoka korelacja między odwrócenie krzywej rentowności bonów 3-miesięcznych USA i obligacji 10-letnich USD, a recesją. Do takiego odwrócenia krzywej rentowności doszło wcześniej w tym roku i wciąż ono występuje.

- Ci, którzy mówią, że tym razem jest inaczej, prawdopodobnie liczą na to, że potrzeba dwóch lat, aby mieć całkowitą pewność, więc kto będzie wtedy pamiętał? – powiedział Estrella. 

Credit Suisse oszacował, że zajmuje średnio 22 miesiące zanim po odwróceniu krzywej rentowności obligacji 2- i 10-letnich dochodzi do recesji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane