ETO: KE musi usprawnić wydawanie środków na mobilność pracowników w UE

  • PAP
opublikowano: 27-02-2018, 17:55
aktualizacja: 27-02-2018, 17:57

KE musi usprawnić i lepiej monitorować wydawanie unijnych środków na mobilność pracowników w UE. Wysokość kwot faktycznie wykorzystanych na ten cel pozostaje nieznana - wynika z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Zobacz więcej

Unia Europejska (UE) flagi

Bloomberg

Swobodny przepływ pracowników to jedna z czterech podstawowych wolności w Unii Europejskiej. Obejmuje ona zniesienie we wszystkich państwach unijnych jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na przynależność państwową w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy.

Kontrolerzy ocenili sposób, w jaki Komisja Europejska zapewnia swobodny przepływ pracowników. Odbyli wizyty w pięciu krajach, w których odnotowano największy napływ pracowników niebędących obywatelami danego państwa i największy odpływ pracowników do innych państw – w Niemczech, Luksemburgu, Polsce, Rumunii i Zjednoczonym Królestwie.

Ustalili, że Komisja udziela przydatnych informacji na temat praw pracowników za pośrednictwem kilku kanałów, lecz wciąż można zwiększyć poziom wiedzy o istnieniu tych środków komunikacji. ETO uważa, że Komisja i państwa członkowskie uporały się wprawdzie z problemami, które utrzymywały się od długiego czasu, takimi jak kwestia uznawania świadectw zawodowych, lecz wciąż występują w tym zakresie pewne utrudnienia.

George Pufan, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wskazał w raporcie, że dofinansowanie przez Unię mobilności pracowników nie jest też właściwie monitorowane. W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który jest zarządzany wspólnie przez Komisję Europejską i państwa członkowskie, na rzecz mobilności pracowników udostępniono krajom unijnym środki w wysokości do 27,5 mld euro na lata 2014–2020. Jednak zdaniem kontrolerów wysokość kwot faktycznie wykorzystanych na ten cel pozostaje nieznana.

Komisja Europejska zarządza też programem na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych, w ramach którego europejska sieć służb zatrudnienia (EURES) wspiera dobrowolną mobilność geograficzną. Środki na ten cel to 165 mln euro na okres 2014-2020.

Portal mobilności zawodowej EURES jest głównym narzędziem wspierającym mobilność pracowników na szczeblu UE, lecz - zdaniem ETO - w jego funkcjonowaniu występują istotne problemy, zwłaszcza z uwagi na to, że wiele spośród publicznych służb zatrudnienia nie wykorzystuje go do publikacji wszystkich ofert.

Co więcej, z analizy ofert pracy zamieszczonych w portalu wynika, że często pomijano w nich informacje niezbędne dla osób poszukujących pracy, np. w przypadku 39 z 50 ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy nie podano terminu składania zgłoszeń, a w przypadku 44 – daty rozpoczęcia pracy.

Dane Komisji wskazują, że zaledwie 3,7 proc. kontaktów nawiązanych między poszukującymi pracy a doradcami EURES w 2016 r. skutkowało obsadzeniem stanowiska.

Kontrolerzy zalecają, by Komisja Europejska nawiązała współpracę z państwami członkowskimi w celu usprawnienia gromadzenia danych dotyczących mobilności pracowników i dysproporcji na rynku pracy oraz ulepszyła koncepcję i monitorowanie finansowania unijnego na rzecz tej mobilności. Chcą też, by KE wyeliminowała ograniczenia portalu mobilności zawodowej EURES, "aby stał się on prawdziwym europejskim narzędziem pośrednictwa pracy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ETO: KE musi usprawnić wydawanie środków na mobilność pracowników w UE