Czytasz dzięki

ETS uznał Ubera za firmę transportową

opublikowano: 20-12-2017, 10:13

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że Uber jest firmą transportową, a nie usługą cyfrową, jak argumentowała firma zajmująca się przewozami, donosi serwis BBC.

Uber twierdził, że jest to usługa społeczeństwa informacyjnego - umożliwiająca ludziom kontakt ze sobą drogą elektroniczną - a nie de facto firma taksówkowa.

Uber
Zobacz więcej

Uber fot. Toby Melville_Reuters_Forum

Sprawa zaczęła się w Barcelonie, gdzie lokalne władze poinformowały Ubera, że musi ona podlegać lokalnym przepisom dotyczącym taksówek.

W swoim orzeczeniu ETS stwierdził, że usługa, której celem jest "połączenie za pomocą aplikacji na smartfona i za wynagrodzeniem, nieprofesjonalnych kierowców używających własnego pojazdu z osobami, które chcą odbywać podróże miejskie", musi zostać sklasyfikowana jako " usługi w zakresie transportu "w prawie UE.

W obecnym stanie prawa UE do państw członkowskich należy regulacja warunków świadczenia takich usług zgodnie z ogólnymi zasadami Traktatu o funkcjonowaniu UE – dodał ETS.

Przed wydaniem wyroku Uber informował, że jest przekonany, że negatywne wobec niego orzeczenie nie będzie mieć większego wpływu na to, jak firma działa w krajach europejskich, w których spełnia krajowe przepisy, w tym w Wielkiej Brytanii.

Poniżej prezentujemy komentarz Krzysztofa Urbana, dyrektora zarządzającego mytaxi w Polsce:

Dzisiejszy wyrok TSUE potwierdza to co wiemy od dawna: transport się cyfryzuje, ale dalej polega na przemieszczaniu się z punktu A do punktu B. W związku z tym wszystkie podmioty oferujące usługę przewozu osób powinny w równym stopniu podlegać obowiązującym przepisom. 

W konsekwencji tego wyroku, Uber będzie musiał, pójść drogą mytaxi i zapewnić, że jego kierowcy spełniają wymogi prawa w każdym państwie, w którym działa. Rynek taxi jest otwarty na nowe technologie, a mytaxi jest tego najlepszym przykładem: oferujemy nowoczesną usługę za pomocą platformy IT i wprowadzamy innowacje na rynek, takie jak pierwsza w Europie usługa współdzielenia taksówki: mytaxi match. Jednocześnie działamy zgodnie ze wszelkimi obowiązującymi w Polsce przepisami prawa i współpracujemy tylko z licencjonowanymi taksówkarzami. Taki model funkcjonowania na rynku mytaxi realizuje w każdym kraju, w którym operuje. Naszą misją jest dopasowywanie się do istniejących lokalnie przepisów jednocześnie oferując wygodną i nowoczesną usługę na miarę XXI wieku. 

Wyrok TSUE to również ważny sygnał dla Ministerstwa Infrastruktury, które pracuje nad zmianami w ustawie o transporcie drogowym, że powinny one dokonać się jak najszybciej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane