Jak ważna jest etyka w biznesie, szczególnie w obecnych czasach?
Ostatnie wydarzenia, przede wszystkim wojna w Ukrainie, ale też wcześniej pandemia, pokazują, że etyka i odpowiedzialność społeczna są nierozerwalnie związane z biznesem. Biznes musi być wrażliwy, angażować się w akcje społeczne i utrzymywać transparentność prowadzonych działań. Dlatego cała Grupa ORLEN aktywnie włączyła się w pomoc humanitarną skierowaną do mieszkańców Ukrainy. Zorganizowaliśmy transport i udostępniliśmy uchodźcom, głównie matkom z dziećmi, hotel Petrochemia w Płocku. Na naszych stacjach paliw przy granicach zorganizowaliśmy ogrzewane namioty z napojami i gorącymi przekąskami dla potrzebujących. Przekazaliśmy ponad 30 tys. litrów paliwa dla miasta Przemyśla, które wykorzystywane jest do pomocy uchodź-com. W ramach wolontariatu pracowniczego istnieje możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych z Fundacji ORLEN. Uruchomiliśmy akcję dobroczynną w programie VITAY. Organizujemy zbiórkę darów rzeczowych wśród pracowników. Takie inicjatywy i zaangażowanie udowadniają, że nasze wartości nie są pustymi hasłami, lecz fundamentem naszych działań.

Czy pandemia osłabia etykę w biznesie?
Z raportu EY ze Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2022 wynika, że pandemia osłabiła przestrzeganie standardów etyki biznesowej. Jednak zdecydowana większość respondentów przyznała, że etyczne zachowanie i możliwość wykazania się uczciwością są dla nich ważne. Obecna sytuacja niesie nowe wyzwania. Istotne jest przystosowywanie się do wielu zmian w bardzo szybkim tempie. Kluczowe jest myślenie długofalowe, czyli dostrzeżenie wpływu naszych decyzji i podejmowanych działań na pracowników, społeczeństwo, klientów i partnerów biznesowych. Na przykład, kiedy zidentyfikowaliśmy próby wykorzystania konfliktu w Ukrainie i manipulacji cenami paliw, natychmiast rozwiązaliśmy umowy z właścicielami dziewięciu stacji, którzy sztucznie zawyżali ceny. Mimo trudnych okoliczności zewnętrznych położyliśmy również nacisk na obowiązkowe szkolenia z zakresu etyki dla wszystkich pracowników, szczególnie kadry menedżerskiej, która tworzy warunki pozwalające podejmować odpowiedzialne decyzje. Utrzymanie silnej etyki zespołowej i biznesowej jest dla nas niezwykle ważne.
Jak wykorzystać trudny czas na umocnienie wizerunku?
Najcenniejszym atutem każdej organizacji jest jej reputacja i wizerunek. PKN ORLEN pozostaje w czołówce prestiżowego rankingu Top Employer Polska. To wyróżnienie dla tych, którzy tworzą sprzyjające warunki pracy, dbają o pracowników i ich rozwój na wszystkich szczeblach organizacji. Deklaracje przestrzegania standardów etycznych powinny iść w parze z konkretnymi działaniami. W 2021 roku rozpoczęliśmy proces ujednolicania systemu etycznego w całej Grupie ORLEN. Wdrożyliśmy nowy Kodeks etyki Grupy ORLEN. W spółkach Grupy ORLEN funkcjonują rzecznicy ds. etyki. W dalszym ciągu będziemy się angażować w pomoc humanitarną skierowaną do uchodźców z Ukrainy, bo uważamy, że solidarność międzyludzka jest naszym obowiązkiem.
© ℗