Etyka jest nierozerwalnie związana z biznesem

opublikowano: 24-03-2022, 09:05
aktualizacja: 24-03-2022, 18:44

Jak ważna jest etyka w biznesie, szczególnie w obecnych czasach?

KOMENTARZ PARTNERA KONKURSU

Ostatnie wydarzenia, przede wszystkim wojna w Ukrainie, ale też wcześniej pandemia, pokazują, że etyka i odpowiedzialność społeczna są nierozerwalnie związane z biznesem. Biznes musi być wrażliwy, angażować się w akcje społeczne i utrzymywać transparentność prowadzonych działań. Dlatego cała Grupa ORLEN aktywnie włączyła się w pomoc humanitarną skierowaną do mieszkańców Ukrainy. Zorganizowaliśmy transport i udostępniliśmy uchodźcom, głównie matkom z dziećmi, hotel Petrochemia w Płocku. Na naszych stacjach paliw przy granicach zorganizowaliśmy ogrzewane namioty z napojami i gorącymi przekąskami dla potrzebujących. Przekazaliśmy ponad 30 tys. litrów paliwa dla miasta Przemyśla, które wykorzystywane jest do pomocy uchodź-com. W ramach wolontariatu pracowniczego istnieje możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych z Fundacji ORLEN. Uruchomiliśmy akcję dobroczynną w programie VITAY. Organizujemy zbiórkę darów rzeczowych wśród pracowników. Takie inicjatywy i zaangażowanie udowadniają, że nasze wartości nie są pustymi hasłami, lecz fundamentem naszych działań.

WIOLETTA KANDZIAK, dyrektor wykonawcza ds. kadr PKN ORLEN
WIOLETTA KANDZIAK, dyrektor wykonawcza ds. kadr PKN ORLEN

Czy pandemia osłabia etykę w biznesie?

Z raportu EY ze Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2022 wynika, że pandemia osłabiła przestrzeganie standardów etyki biznesowej. Jednak zdecydowana większość respondentów przyznała, że etyczne zachowanie i możliwość wykazania się uczciwością są dla nich ważne. Obecna sytuacja niesie nowe wyzwania. Istotne jest przystosowywanie się do wielu zmian w bardzo szybkim tempie. Kluczowe jest myślenie długofalowe, czyli dostrzeżenie wpływu naszych decyzji i podejmowanych działań na pracowników, społeczeństwo, klientów i partnerów biznesowych. Na przykład, kiedy zidentyfikowaliśmy próby wykorzystania konfliktu w Ukrainie i manipulacji cenami paliw, natychmiast rozwiązaliśmy umowy z właścicielami dziewięciu stacji, którzy sztucznie zawyżali ceny. Mimo trudnych okoliczności zewnętrznych położyliśmy również nacisk na obowiązkowe szkolenia z zakresu etyki dla wszystkich pracowników, szczególnie kadry menedżerskiej, która tworzy warunki pozwalające podejmować odpowiedzialne decyzje. Utrzymanie silnej etyki zespołowej i biznesowej jest dla nas niezwykle ważne.

Jak wykorzystać trudny czas na umocnienie wizerunku?

Najcenniejszym atutem każdej organizacji jest jej reputacja i wizerunek. PKN ORLEN pozostaje w czołówce prestiżowego rankingu Top Employer Polska. To wyróżnienie dla tych, którzy tworzą sprzyjające warunki pracy, dbają o pracowników i ich rozwój na wszystkich szczeblach organizacji. Deklaracje przestrzegania standardów etycznych powinny iść w parze z konkretnymi działaniami. W 2021 roku rozpoczęliśmy proces ujednolicania systemu etycznego w całej Grupie ORLEN. Wdrożyliśmy nowy Kodeks etyki Grupy ORLEN. W spółkach Grupy ORLEN funkcjonują rzecznicy ds. etyki. W dalszym ciągu będziemy się angażować w pomoc humanitarną skierowaną do uchodźców z Ukrainy, bo uważamy, że solidarność międzyludzka jest naszym obowiązkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane