Czytasz dzięki

Etyka w kryzysowych czasach jest jeszcze ważniejsza

Dr Michał Rams, adwokat w kancelarii PwC Legal, lider zespołu White Collar Crime
opublikowano: 30-09-2020, 22:00

7. edycja konkursu Etyczna Firma będzie wyjątkowa, bo wyjątkowy jest cały 2020 rok.

Wszystkie firmy od marca mierzą się z wyzwaniami, z jakimi nie miały do czynienia wcześniej. W tym bezprecedensowym momencie priorytetami stały się: bezpieczeństwo pracowników, zachowanie płynności finansowej, szybkie dostosowanie modeli biznesowych i przyspieszenie cyfryzacji. Czy to oznacza, że etyka w biznesie zeszła na drugi plan? Wprost przeciwnie!

DR MICHAŁ RAMS adwokat w kancelarii PwC Legal, lider zespołu White Collar Crime
Zobacz więcej

DR MICHAŁ RAMS adwokat w kancelarii PwC Legal, lider zespołu White Collar Crime

W zarządzaniu kryzysowym, czyli tak naprawdę w sytuacji, w jakiej są teraz wszystkie firmy, uczciwość jest podstawowym elementem każdego działania. Zaczynając od postawy wobec pracowników — tu mam na myśli szczerą i otwartą komunikację oraz branie odpowiedzialności za utrzymanie miejsc pracy — poprzez współpracę z kontrahentami i włączenie w nią mniej biznesowego, ale niezwykle potrzebnego elementu empatii, aż po działania społeczne i wywieranie pozytywnego wpływu na otoczenie.

Zarządzanie ryzykiem braku zgodności z regulacjami, czyli tzw. compliance, na który zwracamy szczególną uwagę przy ocenie konkursowych zgłoszeń, przez trwającą pandemię stał się jeszcze większym wyzwaniem. W otoczeniu prawnym pojawiło się bowiem bardzo wiele nowych wymogów, dotyczących chociażby przestrzegania norm sanitarnych. Co za tym idzie, zwiększyła się także odpowiedzialność kadry zarządzającej za monitorowanie zmian i dostosowywanie firm do prowadzenia działalności w zupełnie nowej rzeczywistości.

I chociaż mogłoby się wydawać, że etyka i compliance sprowadzają się do procedur, równie ważne co samo zaprojektowanie procesów jest ich właściwe wdrożenie. Tutaj dotykamy najważniejszego punktu, czyli kultury organizacyjnej i ludzi. To tym bardziej istotne teraz, kiedy wiele firm pracuje w zmienionym trybie, całkowitej pracy zdalnej lub w modelach hybrydowych. Jak efektywnie przeprowadzić szkolenia z etycznych zachowań na odległość? Jak monitorować „asymilację” kodeksu etyki w firmie? Wreszcie — jak zadbać o efektywność procesu zgłaszania nieprawidłowości w sytuacji, kiedy większości osób nie ma w biurze?

Jedno jest pewne — etyka nie jest pobocznym tematem, który na czas kryzysu firmy mogą zawiesić i wrócić do niego, kiedy wszystko się uspokoi. W czasie nieustannych zmian i zawirowań etyka nie tyle może, ile musi być fundamentem, na którym organizacje budują swoją wartość i pozycję rynkową. Jestem przekonany, że tegoroczne zgłoszenia do konkursu będą realnym dowodem potwierdzającym tę tezę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dr Michał Rams, adwokat w kancelarii PwC Legal, lider zespołu White Collar Crime

Polecane