Euforia mija

Konrad Białas Alior Bank
opublikowano: 25-09-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Na rynkach finansowych powoli przemija euforia wywołana „gołębimi” decyzjami banków centralnych, a do głosu zaczynają dochodzić obawy o kondycję gospodarki światowej. W poniedziałek kolejnym negatywnym sygnałem stał się rozczarowujący odczyt indeksu instytutu Ifo mierzącego nastroje w niemieckim biznesie, który nieoczekiwanie spadł do 101,4 ze 102,3 pkt. W reakcji na raport kurs EUR/USD osunął się do 1,2889, najniższego poziomu do 13 września. Pogorszenie nastrojów odbiło się także na notowaniach złotego, który wczoraj osłabił się wobec euro do 4,1550.

W poprawie nastrojów nie pomagało dementi niemieckiego ministerstwa finansów, że prasowe doniesienia o zlewarowaniu funduszu ratunkowego EMS do 2 bln EUR są nierealne. Wprawdzie w Europie takie rozmowy trwają, jednak na razie nie ma żadnych konkretów, a zatem w kolejnych dniach temat ten nie będzie miał wpływu na notowania, a inwestorzy najprawdopodobniej skupią się na doniesieniach z Hiszpanii.

Pod koniec tygodnia rząd z Madrytu ma przedstawić projekt budżetu na 2013 r. oraz pakiet nowych reform strukturalnych, jak również opublikowane zostaną stress testy hiszpańskich banków. Szansa, że wydarzenia te skłonią premiera Mariano Rajoya do zwrócenia się o pomoc do EMS, są niewielkie, co będzie potęgować napięcia na rynkach finansowych. Dla złotego oznacza to rosnący potencjał do dalszego osłabienia, z ryzykiem testowania maksimum z września (4,2150 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Alior Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy