Euforia na bankach, pogrom na spółkach energetycznych

Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji, XTB
opublikowano: 18-10-2022, 17:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W dniu dzisiejszym WIG20 pomimo wzrostu nieco poniżej 1% odnotował bardzo ciekawe wyniki, jeśli zagłębimy się w poszczególne spółki składające się na indeks.

mBank zyskał 8,92%, bank PEAKO odnotował wzrost w wysokości 5,17%, Santander Bank Polska wzrósł dzisiaj o 6,07%. Możliwym powodem, oprócz korekty wzrostowej ostatnich spadków w sektorze bankowym jest informacja, która napłynęła na rynki z z ZBP. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz podczas panelu na Kongresie Deweloperskim poinformował, iż sektor bankowy wystąpił do KNF o rozważenie możliwości zdjęcia bufora 5 % dla kredytów stałoprocentowych. Dla przypomnienia, w lutym 2022 r. KNF wydał bankom zalecenie, zgodnie z którym w procesie oceny zdolności kredytowej klientów powinna być przyjmowana minimalna zmiana poziomu stóp procentowych na poziomie równym co najmniej 500 punktów bazowych. Zdaniem prezesa PFR Pawła Borysa rozwiązanie to miało sens w otoczeniu stóp procentowych bliskich zera.

W dniu dzisiejszym znaczące spadki bliskie 5% odnotował PKN Orlen. Bank PKO BP ogłosił rozpoczęcie procesu przyspieszonej księgi popytu (ABB) akcji giganta paliwowego. Bank zamierza sprzedać 14,16 mln akcji, czyli 2,26% kapitału zakładowego Orlenu. Zwiększona podaż akcji znalazła swoje odzwierciedlenie w sentymencie inwestorów wokół spółki. Budowa księgi ma zakończyć się 18 października.

Dzisiaj poznaliśmy również kolejne rozwiązanie z zakresu polityki socjalnej. Rząd chce wprowadzić na stałe 13 i 14 emeryturę. W kwestii źródeł finansowania projektu, premier powiedział, iż: "Tak jak w tym roku sfinansowaliśmy z budżetu, nie z działań pozabudżetowych, tak w przyszłym roku sądzimy, że oszczędności i uszczelnienia systemu finansowego pozwolą na realizację również 14. emerytury. Rzeczywiście ustawę przygotujemy, to jest kwestia przyszłości, ale mogę dziś powiedzieć, że taki plan mamy".

Rynek zdaje się nie podzielać optymistycznych wizji źródeł finansowania nowego projektu socjalnego, co poskutkowało znaczącą wyprzedażą akcji PGE, PGNiG i PKN Orlen. O ile pomoc najbardziej potrzebującym zwłaszcza w obliczu rosnących cen nie tylko energii jest działaniem jak najbardziej słusznym, rynki kapitałowe są najbardziej zainteresowane tym, kto za to zapłaci. A skoro temat wyższych podatków w roku przedwyborczym byłby raczej dla rządzących strzałem w kolano, nie można wykluczyć scenariusza, w którym to największe spółki Skarbu Państwa przynajmniej częściowo sfinansują kolejne pomysły rządzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane