Euforia po decyzji RPP trwała bardzo krótko

Sebastian Gawłowski
28-06-2001, 00:00

Euforia po decyzji RPP trwała bardzo krótko

Rada Polityki Pieniężnej o 12.10 poinformowała o redukcji stóp procentowych o 150 punktów bazowych. Przed tą wiadomością w porannej części notowań niewiele się działo, a indeksy spadały. Już we wtorkowych notowaniach widać było, że rynek przestraszył się poziomu, na jaki wspięły się wskaźniki dzięki gwałtownej korekcie wzrostowej.

Ta obawa była również silniejsza od chwilowego entuzjazmu, jaki swoją decyzją wywołała Rada. Indeks podniósł się błyskawicznie o 22 punkty do poziomu 1308 punktów i potencjał wzrostu związany z nieoczekiwaną decyzją nagle się wyczerpał. W efekcie wartość WIG 20 ponownie znalazła się poniżej 1300 punktów. Indeks największych firm zakończył notowania spadkiem o 0,4 proc. Znacznie wzrosły obroty — do 201,5 mln zł.

Podobnie jak na rynkach światowych, na rodzimej giełdzie solidnie prezentował się sektor bankowy i największe spółki. Najsilniejsze w trakcie sesji okazały się bankowe walory ulubieńców inwestorów, czyli Pekao SA oraz PBK.

Dobrze zaprezentowały się także KGHM i PKN Orlen. Rada Nadzorcza Polkomtelu wybrała Marka Mroczkowskiego, wiceprezesa Orlenu, na stanowisko prezesa operatora Plus GSM.

Wysokie notowania podczas sesji miał Elektrim, jednak ostatecznie zakończył bez zmiany ceny akcji. Częścią nowej oferty Vivendi jest dodatkowo przekazanie polskiemu holdingowi 100 mln euro w gotówce. Ostateczna oferta Francuzów spodziewana jest na koniec tygodnia.

Znaczne wahania ceny obserwować można było na akcjach Stalexportu. Katowicka spółka była kiedyś składnikiem portfela WIG 20. Obecnie została zakwalifikowana do giełdowego sektora spekulacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Euforia po decyzji RPP trwała bardzo krótko