Czytasz dzięki

Euforia po obniżce stóp trwała krótko

Marek Druś
opublikowano: 31-01-2008, 00:00

Zgodna z oczekiwaniami obniżka stóp procentowych nie pomogła amerykańskim rynkom akcji. Indeksy kończyły sesję spadkami, choć niedługo po ogłoszeniu decyzji FOMC Dow Jones rósł nawet o 200 pkt.

Możliwe, że doszły do głosu obawy, iż cięcie stóp o 1,25 pkt. proc. w ciągu ośmiu dni potwierdza kiepski stan gospodarki. Świadczyły o tym dane o wzroście w IV kwartale, który wyniósł zaledwie 0,6 proc., a mówi się, że może być zrewidowany w dół. Spadek cen obligacji 30- i 10- letnich i wzrost 2-letnich oznacza, że rynek oczekuje na dalsze obniżki stóp. Analitycy Bear Stearns prognozują nawet cięcie o 100 pkt. bazowych na kolejnym, marcowym posiedzeniu FOMC.

Zawirowania wywołane decyzją FOMC nie miały wpływu na notowania koncernów Merck i Kraft Foods, których akcje taniały z powodu słabszych niż oczekiwano wyników. Internetowy broker E-Trade Financial drożał o kilkanaście procent po wiadomości, że insiderzy dokonali dużych zakupów jego akcji.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane