Czytasz dzięki

Euforia w Europie po cięciu stóp w USA

Marek Druś
opublikowano: 20-09-2007, 00:00

Inwestorom w Europie udzielił się optymizm, który zapanował na światowych rynkach akcji po obniżce stóp procentowych przez Fed. Indeksy rynków w Paryżu i Londynie rosły o prawie 3 proc. Nieco mniejszą przewagę uzyskali kupujący na giełdzie we Frankfurcie. Rosła wartość wszystkich 18 indeksów branżowych. Wskaźnik spółek surowcowych szedł w górę o ponad 5 proc. Inwestorzy kupowali akcje m.in. BHP Billiton i Rio Tinto Group, licząc, że niebezpieczeństwo spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego zmalało. O prawie 3 proc. rósł wskaźnik branży budowlanej, który od początku kwartału spadł o 12 proc. Mocniej niż rynek rosły kursy m.in. Ferrovialu i Hochtief.

Sesje w USA rozpoczęły się niewielkimi wzrostami indeksów. Dane o sierpniowej inflacji były zgodne z oczekiwaniami. Wiadomości o spadku liczby rozpoczętych budów domów i pozwoleń na budowy potwierdziły kiepską koniunkturę na rynku nieruchomości. Wyniki Morgan Stanley nie spełniły oczekiwań, ale nie wpłynęło to na kurs.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane