Euobserver: Wielka Brytania przyciąga wartościowych pracowników z Europy Wschodniej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-04-2005, 12:38

W rok po rozszerzeniu UE w Wielkiej Brytanii nie widać "hord (pracowników) szukających korzyści" socjalnych, są natomiast raczej "wartościowi pracownicy" - uważa niezależny serwis internetowy poświęcony Unii Europejskiej, Euobserver.

W rok po rozszerzeniu UE w Wielkiej Brytanii nie widać "hord (pracowników) szukających korzyści" socjalnych, są natomiast raczej "wartościowi pracownicy" - uważa niezależny serwis internetowy poświęcony Unii Europejskiej, Euobserver.

Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja są jedynymi "starymi" krajami UE, które nie wprowadziły okresów przejściowych dla pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej.

"Przed przystąpieniem do UE pojawiały się obawy, podsycane przez prasę bulwarową, na temat możliwości napływu obywateli nowych państw członkowskich, zainteresowanych głównie otrzymywaniem pomocy socjalnej" - czytamy na stronie Euobservera. Jednak niepokoje te okazały się bezpodstawne.

Z drugiej strony nastąpił jednak znaczący wzrost liczby pracowników-imigrantów w krajach, które otworzyły swoje rynki pracy. "W Wielkiej Brytanii 7 proc. pracodawców zatrudnia pracowników z nowych krajów" UE - wynika z badań jednej z największych światowych firm pośrednictwa pracy Manpower.

Brytyjskie MSW oszacowało, że 133 tys. osób z ośmiu krajów Europy Wschodniej złożyło w Wielkiej Brytanii podanie o pracę od maja do grudnia 2004 roku.

"To liczba znacznie wyższa niż spodziewał się brytyjski rząd, ale mała w porównaniu z całkowitą liczbą pracowników i dostępnych miejsc pracy w W. Brytanii w ubiegłym roku" - uważa Euobserver i dodaje, że głównym celem imigrujących pracowników był Londyn, gdzie przyjeżdżające osoby znajdowały pracę w hotelach, restauracjach oraz na budowach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane