EUR/PLN czeka na nowe impulsy; rentowność SPW może wzrosnąć powyżej 6,5 proc.

  • PAP
opublikowano: 27-03-2023, 16:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Lokalne przepływy stabilizują kurs EUR/PLN, a rynek czeka na silniejsze impulsy, które mogłyby wyrwać go z trendu bocznego - ocenia Mirosław Budzicki z PKO BP. Jego zdaniem, w otoczeniu możliwego spadku rynkowych wycen agresywnych obniżek stóp procentowych, rentowności SPW mogą wzrosnąć powyżej 6,5 proc.

"W ostatnich tygodniach notowania EUR/PLN pozostają zaskakująco stabilne pomimo gwałtownie zmieniających się nastrojów na świecie. Obawy o stabilność globalnego systemu bankowego wprowadziły na rynkach sporą zmienność i podwyższoną awersję do ryzyka, którym w ostatnich tygodniach poddawały się czeska korona oraz węgierski forint. Dla porównania wycena naszej waluty względem euro nie uległa w ostatnich tygodniach zmianie i pozostajemy na zbliżonych poziomach. Sprzyjać mogą temu przepływy w systemie finansowym wspierające złotego w okresach utrzymującej się silnej presji deprecjacyjnej, wprowadzające w konsekwencji pewien rodzaj bariery dla wzrostu kursu" - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Jak wskazał ekspert, na obecnym etapie nie widać czynników, które miałyby zmienić ten trend.

"W takim otoczeniu, kurs EUR/PLN powinien konsolidować się w okolicach 4,70, czekając na silniejsze impulsy, których jednak w perspektywie najbliższych tygodni za bardzo nie widzę. Istotnym poziomem wsparcia dla EUR/PLN są okolice 4,64" – powiedział Budzicki.

"W nieco dłuższym horyzoncie wsparciem dla polskiej waluty może być dynamiczny proces dezinflacji, poprawa salda na rachunku obrotów bieżących, relatywnie wysokie stopy procentowe czy ewentualny wzrost globalnego apetytu na ryzyko" – dodał ekspert PKO BP.

O godzinie 16.08 kurs EUR/PLN pozostaje w okolicach piątkowego zamknięcia na 4,6831, a USD/PLN idzie w dół o 0,15 proc. do 4,3401. W tym czasie na rynkach bazowych dolar się osłabia, a kurs EUR/USD rośnie o 0,13 proc. do 1,0791.

RYNEK DŁUGU

"Dużo większej zmienności można oczekiwać na rynku krajowych obligacji skarbowych, których rentowności na początku tygodnia przekroczyły 6 proc. Wycenom papierów może w najbliższych dniach ciążyć aukcja regularna, która odbędzie się w środę. Perspektywa pojawienia się nowej podaży w okolicach 7 mld zł może sprzyjać wzrostowi rentowności" – powiedział Mirosław Budzicki.

Ekspert wskazał, że warto pamiętać o wysokich wycenach polskiego długu, które uwzględniają spadek stóp procentowych do końca br. o blisko 75 pb.

"Taki scenariusz wydaje się mocno dyskusyjny, a tym samym można oczekiwać urealnienia tych wycen, co powoli ma miejsce" – dodał ekspert PKO BP.

Zdaniem Budzickiego, pewnym wsparciem dla rynku może być publikacja wstępnych danych o CPI z Polski za marzec br. (piątek, 31 marca, godzina 10.00).

"Dane te zapewne pokażą spadek CPI o blisko 3 pkt. proc. wobec poziomów z lutego, niemniej moim zdaniem odczyt ten nie zmieni istotnie oczekiwań w zakresie polityki pieniężnej w Polsce. Tym samym, będzie to raczej neutralne z punktu widzenia wycen" – wskazał ekspert PKO BP.

W jego opinii czynnikiem ryzyka pozostają globalne nastroje, choć te mogą się poprawiać.

"Moim zdaniem odbudowa zaufania inwestorów odnośnie stabilności systemu finansowego powinna skutkować wycofaniem się rynku z wyceniania szybszych i agresywniejszych obniżek stóp w USA. To z kolei sprzyjałoby wzrostowi dochodowości polskich obligacji, być może nawet powyżej 6,5 proc. w perspektywie najbliższych tygodni" – powiedział Mirosław Budzicki.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rosną o 13,5 pb. do 3,513 proc., a niemieckich idą w górę o 13,4 pb. do 2,2595 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane