EUR/PLN i rentowności polskich SPW z potencjałem spadkowym

  • PAP
opublikowano: 23-01-2020, 16:29

Kurs EUR/PLN może podążyć w kierunku 4,20 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku polskiego długu skarbowego rentowności będą umiarkowanie zniżkować – do 2,23 proc. w segmencie 10-letnim.

"Sądzę, że eurozłoty ma wciąż potencjał do pójścia w kierunku 4,20, zwłaszcza gdyby jutrzejsze odczyty PMI były korzystne. W ostatnim czasie złoty wykazuje pewną siłę na tle regionu, co kontrastuje na przykład z węgierskim forintem, który zaliczył dziś historyczne minimum wobec euro” - powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

"Dzisiejsze odczyty makro czy minutes po posiedzeniu RPP nie miały większego wpływu na zachowanie pary EUR/PLN” – dodał.

W czwartek GUS podał grudniowy odczyt sprzedaży detalicznej - sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 5,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,1 proc. - konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w grudniu rdr o 5,8 proc. i wzrost mdm o 14,1 proc.

Opublikowane zostały również minutes z ostatniego posiedzenia RPP – z opisu dyskusji wynika, że na styczniowym posiedzeniu nie przyjęto wniosku o podwyżkę stóp procentowych o 15 pb oraz o obniżkę stóp o 25 pb - niektórzy członkowie RPP ocenili, że istnieje ryzyko dla realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.

W czwartek odbyło się posiedzenie EBC, na którym Rada Prezesów pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - EBC podał, że koszty kredytu pozostaną na obecnych lub niższych poziomach do czasu zbliżenia się inflacji w okolice celu.

"Narracja związana z posiedzeniem EBC nie zaskoczyła inwestorów, którzy w zasadzie niczego nowego się nie dowiedzieli. Spodziewam się, że kurs EUR/USD może podążyć w kierunku 1,10” – wskazał ekspert Banku Millennium.

W piątek Markit poda styczniowe odczyty dla strefy euro, w tym Niemiec (o godz. 10.00), i dla USA (o godz. 15.45).

RYNEK DŁUGU

Podczas czwartkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności zniżkowały, szczególnie na krótkim końcu krzywej.

"Oczekuję, że rentowności polskiego długu skarbowego spadną, choć ostatnia korekta – ok. 10 pb na dziesięciolatkach – nakazuje zakładać, że zniżka dochodowości będzie już umiarkowana” – powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

"Zakładam, że na koniec stycznia rentowność na krótkim końcu wyniesie ok. 1,50 proc., zaś w przypadku dziesięciolatek ok. 2,23 proc.” – dodał.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,729 proc., a niemieckich -0,290 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane