EUR/PLN może stabilizować się, a rentowności polskich SPW kontynuować spadki

  • PAP
opublikowano: 09-03-2020, 16:45

Kurs EUR/PLN może poruszać się w przedziale 4,30-4,35, choć wiele będzie zależeć od dynamiki rozwoju sytuacji na rynkach – uważają ekonomiści. Ich zdaniem lepiej zakładać, że dochodowość polskich SPW będzie naśladować rynki bazowe i kontynuować spadki aż nie dojdzie do uspokojenia sytuacji.

„W przypadku EUR/PLN sporo może zależeć do tego, co się będzie działo w strefie euro, bo na razie można odnieść wrażenie, że narracja rynków dotyczy głównie Stanów Zjednoczonych” - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

„Do czasu czwartkowego posiedzenia EBC spodziewałabym się, że EUR/PLN będzie poruszał się w dość szerokim przedziale 4,30-4,35” – dodała.

W poniedziałek NBP zaprezentował nowe projekcje dla głównych wskaźników makro. Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego ich znaczenie jest drugorzędne, bo tak drastyczne zmiany na rynkach finansowych i gospodarce powodują, iż są w dużym stopniu nieaktualne, nie uwzględniają wpływu koronawirusa.

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada wskaźnik inflacji w 2020 roku na poziomie 3,7 proc., w 2021 na poziomie 2,7 proc., a w 2022 na poziomie 2,4 proc. Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada PKB w I kw. 2020 na poziomie 2,9 proc., w II kw. na poziomie 3,0 proc., w III kw. na poziomie 3,2 proc. a w IV kw. na poziomie 3,6 proc.

Z raportu o inflacji NBP wynika, że ostrzejszy przebieg epidemii koronawirusa przełożyłby się na obniżenie – względem ścieżki centralnej – wzrostu gospodarczego w Polsce - bilans ryzyka dla PKB, a w mniejszym stopniu dla CPI, według scenariusza z projekcji skierowany jest w dół.

„Dzisiaj EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,15. Osłabienie się dolara, w mojej ocenie, wiąże się ze wzrostem obaw inwestorów co do recesji m.in. w USA i oczekiwaniami na kontynuację obniżek stóp procentowych za oceanem. Spotyka się głosy, że do cięcia stóp dojdzie jeszcze przed regularnym posiedzeniem Fed, zaplanowanym na 17-18 marca” – wyjaśniła Monika Kurtek.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

RYNEK DŁUGU

Podczas poniedziałkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności doszło do bardzo silnych spadków i kolejnego z rzędu ustanowienia minimów historycznych. Najmocniej zniżkowała dochodowość 10-letniego długu (-24,2 pb).

"Spodziewam się w najbliższym czasie znaczącej zmienności notowań. Spadki rentowności są tak głębokie i intensywne, biją niemal codziennie nowe minima, że dopóki nie napłyną na rynek jakieś sygnały uzasadniające odwrócenie, to lepiej zakładać kontynuację trendu” – powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Według niej, jeżeli przecena na rynku ropy naftowej okaże się bardziej długotrwała, to czynnik ten będzie mieć wpływ na inflację i oczekiwania z nią związane.

"Obniżka stóp procentowych w Polsce wydawała się niedawno odległa. To, co się dzieje obecnie, może mieć wpływ na oczekiwania co do ewentualnych cięć, i część inwestorów może uznać, że np. w perspektywie majowej, RPP przychyli się do postulatu jednego z członków gremium co do obniżki nie o 25 pb, ale o 50 pb” – uważa Monika Kurtek.

Członek RPP Jerzy Żyżyński uważa, że Rada może w maju dyskutować o obniżce stóp procentowych, o ile do tego czasu spadnie inflacja i obniży się tempo wzrostu gospodarczego. Jest on zwolennikiem cięcia stóp od razu o 50 pb.

Na rynkach bazowych kontynuacja silnych spadków rentowności. W Stanach Zjednoczonych dochodowość papierów 10-letnich zniżkowała do -0,513 proc. (-19,4 pb w porównaniu z piątkowym zamknięciem) i ustanowiła znowu minimum historyczne. Rentowność niemieckich bundów wyniosła -0,874 proc. (-14,5 pb).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy