EUR/USD na nowych maksimach

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
20-04-2011, 16:15

Rynek ma krótką pamięć – dzisiaj skupiono się tylko na lepszych wynikach amerykańskich spółek za I kwartał – co pozwoliło na ustanowienie nowego maksimum na EUR/USD (1,4546).

Rewelacyjnie zachowywał się też AUD/USD, gdzie udało się ustanowić historyczne maksimum na 1,0686 (mimo, że kilka dni temu RBA sugerował, że nie będzie się spieszyć z podwyżkami stóp procentowych). Mocny był także funt w relacji do dolara (GBP/USD), chociaż tutaj nie udało się sforsować ważnego oporu na 1,64. „Przeszkodziły” w tym opublikowane zapiski z posiedzenia Banku Anglii sprzed 2 tygodni, które zgodnie z oczekiwaniami pokazały, że za podwyżkami stóp procentowych nadal głosowało tylko 3 członków MPC.

Strachy z ostatnich dni – Grecja, Portugalia i USA (w kwestii ratingu) – zeszły na dalszy plan. Nie oznacza to jednak, że te czynniki za chwilę nie powrócą. W przyszłym tygodniu mamy też posiedzenie FED, które może dużo „namieszać” na rynkach. Także w kwestii obserwowanego rynkowego optymizmu lepiej zachować dużą ostrożność, a dodatkowo przed Świętami rynek staje się płytki i łatwiej o „przypadkowe” ruchy. A co w kraju? Inflacja bazowa okazała się być zgodna z szacunkami resortu finansów, a nie analityków i wzrosła w marcu do 2,0 proc. r/r. Nie doprowadziło to jednak do wyraźnego przebicia poziomu 3,96 zł na EUR/PLN. Może to być wynik informacji o możliwym przesunięciu giełdowego debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która miała zadebiutować na WGPW w końcu czerwca i przynieść około 15 mld zł wpływów do budżetu. Nie należy też zapominać o utraconych korzyściach w postaci przepływów na EUR/PLN.

EUR/USD: Po naruszeniu 1,4520 kluczowym poziomem są okolice 1,4580 wyznaczane przez maksimum ze stycznia 2010 r. Zwyżka z ostatnich dwóch dni ma jednak charakterystykę typową dla dynamicznej i emocjonalnej, korekcyjnej fali „B”, stąd też równie dobrze można przyjąć, że szczyt został już ustanowiony na 1,4546. Zwłaszcza, że wskaźniki cały czas wskazują na wyraźne dywergencje spadkowe, a w poniedziałek doszło do naruszenia kluczowych 1,4280. Niemniej dopiero spadek poniżej 1,4430 byłby sygnałem, że wracamy do zniżek.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EUR/USD na nowych maksimach