EUR/USD najwyżej od dziewięciu miesięcy

Konrad Ryczko, DM BOŚ
opublikowano: 24-01-2023, 16:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Koniec stycznia na rynku nie przynosi, jak dotąd, większych emocji. Eurodolar pozostaje blisko 1,09 USD, czyli w obszarze 9-miesięcznych maksimów.

W dalszym ciągu rynek gra pod scenariusz dalszego zacieśniania ze strony EBC podczas gdy Fed miałby nieco złagodzić swoje jastrzębie stanowisko. Wedle ostatnich ankiet EBC miałby zdecydować się na podwyżki po 50pb na każdym z kolejnych dwóch posiedzeń. Na korzyść takiego scenariusza świadczą choćby wczorajsze dane makro gdzie europejskie PMI'ie wypadły powyżej oczekiwań (aczkolwiek ciągle poniżej 50 pkt. w ujęciu zbiorczym). W szerszym ujęciu wydaje się iż optymistyczny rajd zainicjowany w połowie października zaczyna nieco dogasać. Rynek rozegrał optymistyczny scenariusz łagodnego ładowania, które miałoby znieść inflację na niższe poziomy przy relatywnie niskich szkodach dla gospodarki. Trwający sezon wynikowy w USA (raporty za 4Q) pokazuje jednak iż spora część spółek (m.in. sektor technologiczny) dopuszcza scenariusz recesyjny. Lokalnie, wokół PLN, nie dzieje się zbyt wiele – podjęta została próba opuszczenia konsolidacji na EUR/PLN i rozegrania słabszego złotego, jednak jak dotąd bez wyraźnego efektu. Czynnikiem wspierającym pozostają oczekiwania związane z KPO. Złoty nie zareagował też znacząco na słabsze makro (sprzedaż i produkcja) za grudzień, co sugeruje iż ewentualne mocniejsze zmiany kursu związane będą najpewniej z ruchami na eurodolarze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane