EUR/USD powraca w okolice wsparcia

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 02-10-2017, 12:30

Na początku bieżącego tygodnia rynki żyją wynikiem referendum w Katalonii, gdzie w niedzielę aż 90% uczestników opowiedziało się za niepodległością tego regionu przy frekwencji na poziomie 42,3%.

 Obecny premier Katalonii – Piugdemont – ma przekazać wyniki referendum do hiszpańskiego parlamentu. Kluczowym pozostaje pytanie czy katalońskie władze uznają wyniki referendum za podstawę do ogłoszenia niepodległości. Z kolei hiszpański rząd już wcześniej sygnalizował, że nie zamierza uznać niedzielnego głosowania. Niepewność z tym związana negatywnie wpływa na notowania euro. Ponadto opublikowany dzisiaj finalny odczyt indeksu PMI dla strefy euro okazała się nieco słabszy niż oczekiwano i wyniósł 58,1 pkt. Głowna para walutowa EUR/USD kontynuuje dzisiaj spadki i zbliża się w okolice wsparcia w postaci minimum lokalnego na poziomie 1,1716. 

W pierwszym tygodniu października rynki będą oczekiwały na publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że we wrześniu w sektorze pozarolniczym przybyło 98 tys. nowych etatów. Oczekiwania związane z niskim odczytem poniżej 100 tys. miejsc pracy mogą być spowodowane skutkami huraganów Harvey i Irma. Ponadto już wcześniej dobrym prognostykiem dla piątkowych danych może okazać się raport ADP dotyczący zatrudnienia w sektorze prywatnym. W tym tygodniu zostaną opublikowane także dane dotyczące aktywności w sektorze przemysłowym i sektorze usług w USA. Analitycy oczekują, że we wrześniu wskaźnik ISM dla przemysłu ustabilizuje się na poziomie 58,8 pkt., natomiast wskaźnik ISM dla usług nieznacznie wzrośnie do poziomu 55,4 pkt. Indeks dolara w dalszym ciągu oscyluje w rejonie 200-okresowej średniej EMA w skali tygodniowej. Kluczowym oporem pozostaje obecnie rejon 94 pkt. 

Końcówka tygodnia okazała się pozytywna dla złotego. Impulsem do odreagowania ostatniej przeceny stały się lepsze niż prognozowano wstępne dane o inflacji CPI, która we wrześniu nieoczekiwanie wzrosła do 2,2% z 1,8% w skali roku. Dzisiaj z kolei złotemu sprzyja odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego dla Polski, który wzrósł do 53,7 pkt. z 52,5 pkt., co świadczy o kontynuowanym wzroście aktywności w tym sektorze.  Eurozłoty jak na razie utrzymuje się powyżej poziomu 4,3000, natomiast USD/PLN oscyluje nieco poniżej oporu w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali tygodniowej. 

EUR/USD

Eurodolar powrócił do spadków, po tym jak parze nie udało się wyjść ponownie powyżej oporu w rejonie 1,1820  zbiegającym się z 200-okresową średnią EMA  w skali dziennej. Aktualnie notowania zbliżają się do wsparcia w postaci minimum lokalnego  z 27 września na poziomie 1,1716. Przełamanie tego poziomu z technicznego punktu widzenia otworzy drogę do pogłębienia spadków w rejon 23,6% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku tego roku oraz 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. 

GBP/USD

Presja spadkowa utrzymuje się także na funcie, do czego impulsem stały się słabszy finalny odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego. Para przełamała geometryczne wsparcie w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,2773. Techniczny obraz rynku sprzyja pogłębieniu spadków w rejon 50-okresowej średniej EMA w skali D1, która obecnie przebiega w okolicy 1,3215. 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska,Noble Securities S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EUR/USD powraca w okolice wsparcia