EUR/USD z szansą na trwały wzrost

Sebastian Trojanowski
opublikowano: 05-10-2012, 00:00

Europejski Bank Centralny i jego prezes Mario Draghi niczym nie zaskoczyli inwestorów, co nie powinno dziwić, gdyż w europejskim kryzysie zadłużenia głównym rozgrywającym są obecnie politycy.

EBC zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił zarówno głównej stopy procentowej, jak i depozytowej. Jest wątpliwe, aby taka decyzja została podjęta, zanim przetestowany w praktyce zostanie program OMT. Mario Draghi wyraził pełną gotowość do wdrożenia programu, lecz warunkiem oczywiście jest oficjalny wniosek danego kraju. Dosyć wyraźnie podkreślał, że całość inicjatywy jest po stronie rządowej, a EBC zrobił wszystko, co mógł, aby ustabilizować sytuację i stworzyć odpowiednie warunki do gruntownych reform strukturalnych.

Kurs EUR/USD pokonał kluczowy opór i otwarta została droga do dalszego umocnienia wspólnej waluty. Wczoraj po godzinie 16 za euro płacono niemal 1,30 USD. Jest to ważny moment, gdyż oznacza on wybicie ponad linię szyi formacji odwróconej głowy z ramionami. Teoretyczny zasięg ruchu wzrostowego znajduje się przy 1,3135 USD, lecz w najbliższych godzinach kluczowe jest utrzymanie kursu powyżej 1,2970 USD. Dynamika wybicia jest stosunkowo niewielka, co może świadczyć o niechęci do określenia zdecydowanego kierunku ruchu. Niemniej, warto obserwować rynek EUR/USD, gdyż w scenariuszu spadkowym powrót poniżej 1,2950 także może wygenerować silny sygnał z potencjałem do ruchu co najmniej w okolice 1,2870 USD.

Sebastian Trojanowski

Noble Securities

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Trojanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy