Eureko sceptyczne wobec możliwości porozumienia ws. PZU

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2005, 21:03

Eureko sceptycznie odnosi się do możliwości porozumienia z polskim ministrem skarbu w sprawie PZU. Uważa też, że PZU powinno jak najszybciej trafić na giełdę - powiedział w czwartek PAP wiceprezes Eureko Ernst Jansen.

Eureko sceptycznie odnosi się do możliwości porozumienia z polskim ministrem skarbu w sprawie PZU. Uważa też, że PZU powinno jak najszybciej trafić na giełdę - powiedział w czwartek PAP wiceprezes Eureko Ernst Jansen.

    Eureko, które w 1999 roku kupiło 20 proc. akcji PZU, posiada obecnie prawie 32 proc. akcji ubezpieczyciela. Na mocy aneksu do umowy prywatyzacyjnej Eureko miało kupić kolejne 21 proc. akcji PZU. Aneks nie został wykonany i jesienią 2004 roku rozpoczęło się postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie z wniosku Eureko. Zarzuca ono polskiemu rządowi nierespektowanie polsko - holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji.

    W grudniu 2004 roku minister skarbu wynegocjował z Eureko ugodę, jednak nie została ona podpisana. Obecnie zamknięte zostało również postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym. Trybunał nie zgodził się na wniosek polskiego rządu o zawieszenie postępowania i oczekiwany jest wyrok.

Czy Pana zdaniem istnieje możliwość dalszych negocjacji z ministrem skarbu?

    Ernst Jansen: Bardzo sceptycznie odnosimy się do możliwości dojścia do porozumienia na czas. Jasno daliśmy do zrozumienia polskiemu rządowi, że jeżeli harmonogram wykonania ugody osiągniętej w grudniu byłby zagrożony, nie moglibyśmy jej już podpisać. Powód jest bardzo prosty: jeżeli harmonogram porozumienia zostanie przesunięty w czasie tak, że - co możliwe - pojawi się następny rząd, dlaczego mielibyśmy iść na ustępstwa teraz i na bazie tych ustępstw negocjować z nowym ministrem? Jeżeli zostaniemy zaproszeni na rozmowy - przyjmiemy to zaproszenie. Będziemy koncentrować się na tym, czy ugoda może zostać zrealizowana. Jeżeli nie będziemy mieli konkretnych gwarancji, nie widzimy możliwości dojścia do porozumienia.

Jednak obecnie pozycja ministra skarbu jest trudna ze względu na stanowisko posłów, przeciwnych ugodzie.

    Ernst Jansen: Sejm może być zainteresowany, by dać ministrowi możliwość zawarcia porozumienia. Lepiej, żeby to nastąpiło szybko. To zadziwiające, że posiedzenia sejmowych komisji, na których minister tłumaczył warunkowania ugody, zostały zamknięte. Być może posiedzenia są zamknięte dlatego, że rzeczywistość jest zbytkłopotliwa, by ją przekazać opinii publicznej? Jesteśmy od lat bardzo cierpliwi, jednak teraz jest czas, by się obudzić i zapoznać się z rzeczywistością umów.

Kiedy spodziewa się Pan orzeczenia arbitrażu?

    Ernst Jansen: Nie wiem, kiedy ono nastąpi, zależy to od arbitrów. Minister skarbu mówi obecnie, że być może Eureko zgodzi się na przesunięcie rozpoczęcia giełdowych notowań PZU na koniec roku. Nie jesteśmy tacy naiwni, po wszystkich doświadczeniach w Polsce, by sądzić, że jeśli ta sprawa zostanie przekazana do realizacji następnemu rządowi, to istnieje jakikolwiek sens zawierania porozumienia z tym rządem.

Czy 12 tytułów odszkodowawczych, które przedstawiło Eureko w Trybunale Arbitrażowym, może oznaczać żądanie potencjalnego odszkodowania w dużej kwocie?

    Ernst Jansen: Mieliśmy kupić 21 proc. akcji PZU za cenę bliską cenie zakupu akcji z 1999 roku. Teraz wiele osób przedstawia fantastyczne teorie na temat wartości PZU. Każdy może przeprowadzić swoją kalkulację minimalnej wysokości poniesionych przez nas szkód.

Zatem jeśli ugoda nie zostanie podpisana, Eureko będzie czekać na orzeczenie Trybunału Arbitrażowego?

    Ernst Jansen: Ugoda z grudnia nie może zostać podpisana, ponieważ nie może być dotrzymany jej harmonogram. Jeżeli nie ma ugody, są istniejące porozumienia i prosimy rząd o ich wykonanie. To zaś oznacza, że PZU powinno trafić na giełdę jak najszybciej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane