Eureko złoży pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko SP

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-07-2006, 15:52

Eureko, mniejszościowy akcjonariusz PZU SA, złoży pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko Skarbowi Państwa. Powodem są sformułowania zawarte w komunikacie Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) z 12 lipca 2006 r. - poinformowało Eureko w czwartek w komunikacie prasowym.

Eureko, mniejszościowy akcjonariusz PZU SA, złoży pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko Skarbowi Państwa. Powodem są sformułowania zawarte w komunikacie Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) z 12 lipca 2006 r. - poinformowało Eureko w czwartek w komunikacie prasowym.

12 lipca 2006, podczas trwającego walnego zgromadzenia akcjonariuszy PZU, opublikowany został, jeszcze przed głosowaniem w sprawie dywidendy, na stronie internetowej resortu skarbu komunikat w sprawie podziału zysku PZU za 2005 rok. Resort skarbu zgodził się z wcześniejszą propozycją zarządu spółki, by wypłacić dywidendę w wysokości 50 proc. zysku netto.

W komunikacie MSP napisano m.in.: "Decyzja o podziale zysku ma także inny wymiar. MSP jest świadome, że akcjonariusz mniejszościowy spółki posiadający 32 proc. akcji (na dzień 13 kwietnia 2006), który zgłasza nieuzasadnione roszczenia wobec większościowego akcjonariusza tj. Skarbu Państwa RP, będzie używał pieniędzy, które uzyska z dywidendy na atakowanie rządu polskiego, tj. nękanie procesami, prowadzenie lobbingu i czarnego PR". Pod komunikatem podpisał się wiceminister skarbu państwa Paweł Szałamacha.

Jak informuje Eureko, 14 lipca wiceprezes spółki Ernst Jansen w liście do wiceministra Szałamachy stwierdził, że jest zaskoczony oskarżeniami, jakie Skarb Państwa wysunął wobec Eureko w komunikacie.

Jansen nazwał komunikat "aktem poniżenia zagranicznego inwestora w Polsce" i w ciągu trzech dni zażądał przeproszenia Eureko "w wyraźny i publiczny sposób". Ponieważ do 20 lipca MSP nie wystosowało publicznych przeprosin, Eureko podjęło decyzję o wstąpieniu na drogę sądową.

W czwartkowym komunikacie MSP, w odpowiedzi na informację Eureko o pozwie, napisano, że "Eureko zobowiązało się w umowie prywatyzacyjnej PZU, iż wszelkie spory będą rozstrzygane przez sądy polskie. Naruszając to zobowiązanie wytoczyło proces przed trybunałem arbitrażowym powołanym poza granicami RP. Okazało tym samym brak szacunku dla kraju, w którym chce prowadzić interesy. Eureko wybiórczo podchodzi do zapisów umowy prywatyzacyjnej, wybiera te z nich, które mu odpowiadają i odrzuca dla siebie niewygodne".

W komunikacie podpisanym przez wiceministra Pawła Szałamachę napisano też, że "to nie MSP wytoczyło powództwo arbitrażowe przeciwko drugiemu akcjonariuszowi i to nie MSP tworzy atmosferę konfliktu wokół PZU, która z pewnością nie służy spółce. Takie są fakty i komunikat z 12 lipca jest jedynie konstatacją tego stanu rzeczy. MSP ma pełne prawo uznać, że roszczenia Eureko są nieuzasadnione. Zdaniem MSP jest niewątpliwe, że Eureko używa rozmaitych metod, w tym także środków finansowych pochodzących z dywidendy, aby osiągnąć swoje cele".

Zgodnie z umową prywatyzacyjną, spory dotyczące umowy prywatyzacyjnej PZU powinny być rozwiązywane przez sądy polskie. Eureko wniosło skargę do arbitrażu na podstawie polsko- holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Wniosek Eureko nie dotyczył PZU, ale poszanowania praw spółki jako inwestora.

Obecnie Skarb Państwa ma 55,09 proc. akcji PZU, holenderska grupa ubezpieczeniowa Eureko - 32,12 proc. akcji, fundusz Manchester Securities - 3,61 proc., a pozostali drobni akcjonariusze - pracownicy oraz osoby i instytucje, które odkupiły akcje pracownicze - 9,18 proc. akcji.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eureko złoży pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko SP