EURO 2020 przed Krzysztofem Krawczykiem. Czego Polacy szukali w internecie w 2021 r.

opublikowano: 08-12-2021, 09:00

W poprzednim roku za pośrednictwem wyszukiwarki Google najczęściej szukaliśmy informacji dotyczących pandemii. W tym roku to się zmieniło — mniej zdrowia, więcej sportu i polityki.

Jak co roku Google zaprezentował zestawienie haseł najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę. Jest ono podzielone na kilka kategorii. W głównej — hasała najszybciej zyskując na popularności — w Polsce wygrywa sport. Hasło „EURO 2020” znalazło się na pierwszym miejscu głównej listy. Podobnie jest na świecie. Najczęściej wyszukiwano hasła związane z koszykówką (NBA) czy rozgrywkami w krykieta (T20 World Cup). W polskim TOP 10 są także hasła związane ze zdrowiem i szczepieniami: pacjent gov (4. miejsce) oraz loteria szczepionkowa (7. miejsce). W zestawieniu dwa fenomeny — serialowy i marketingowy. Koreańska serialowa produkcja Squid Game (6. miejsce) i lody Ekipy (10). To ostanie hasło zamyka polskie zestawienie, ale otwiera także inne. Gdzie można kupić lody Ekipy? — to pytanie na pierwszym miejscu w kategorii „Gdzie?”

Poszukiwane informacje…

Tegoroczne zestawienie usiane jest tematami i pytaniami dotyczącymi geopolityki. Interesowaliśmy się m.in sytuacją w Afganistanie (8. miejsce w głównym zestawieniu). W kategorii medialnej (tematy, o których się mówiło) poza związanymi z koronawirusem pojawiły się m.in: spis powszechny (1. miejsce), sytuacja na granicy polsko-białoruskiej (6. miejsce), a także akcja Media bez wyboru (7. miejsce). Do TOP 10 weszły również: Polski Ład (9. miejsce) i podatek cukrowy (10. miejsce). W zestawieniu nie zabrakło zagranicznych tematów: wielki kontenerowiec, który ugrzązł w Kanale Sueskim, blokując główną trasę wodną globalnego handlu (4. miejsce), oraz przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów (2. miejsce).

Jak zawsze wśród wpisywanych w wyszukiwarkę haseł znalazło się sporo nazwisk — wyszukiwano informacje zarówno o ludziach, którzy odeszli, jak też o tych, którzy z różnych powodów zaistnieli w świadomości internautów. Na czele polskiej listy „Ludzie” pojawił się duński piłkarz Christian Eriksen. Zainteresowaniem cieszył się także trener reprezentacji Polski w piłce nożnej Paulo Sousa (3. miejsce) czy tenisistka Iga Świątek (5. miejsce). Poza wymienioną trójką w zestawieniu znaleźć można m. in. influencerkę Natsu (2. miejsce), Daniela Obajtka (6. miejsce) czy Piotra Fronczewskiego (7. miejsce). Niedawna tragedia na planie westernu „Rust’ spowodowała, że amerykański aktor, Alec Baldwin, pojawił się na pierwszym miejscu globalnej listy „Ludzie” oraz na ósmym w Polsce.

W tym roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci. Na liście tych, którzy odeszli, znalazł się piosenkarz Krzysztof Krawczyk (1. miejsce), dziennikarz Kamil Durczok (2. miejsce) oraz aktor Krzysztof Kowalewski (3. miejsce). Dwa nazwiska połączyły polskie i globalne zestawienie: książę Filip oraz raper DMX.

…i zadawane pytania

Internauci jak co roku zadawali wiele pytań. Najpopularniejsze z nich w kategorii „Jak?” dotyczyły pandemii: jak zapisać się na szczepienie (1. miejsce) czy jak pobrać paszport covidowy (5. miejsce na tej samej liście). Szukano także wyjaśnienia, dlaczego nie ma telewizji (3. miejsce na liście „Dlaczego?”), dlaczego nie ma TVN (9. miejsce). Zainteresowanie Afganistanem — widoczne w kategorii medialnej — znalazło również swoje odbicie w kategorii „Kto to?”. Pierwsze miejsce należy do pytania: Kto to talibowie?

Polacy sprawdzali też, ile kosztuje test na covid, chleb czy bitcoin. Na fali popularności memów z cnotami niewieścimi użytkowniczki i użytkownicy internetu pytali także: Co to znaczy cnoty niewieście? (3. miejsce na liście „Co?”).

Kategorię „Definicje” też zdominowała polityka. Trudno, by w naszej polityczniej rzeczywistości takich haseł jak „impeachment” czy „nepotyzm” nie kojarzyć z życiem politycznym — znaczenia tych określeń szukaliśmy najczęściej. Jednym z internetowych fenomenów są memy. Tę kategorię, będącą odbiciem nastrojów społecznych, humoru i sarkazmu, również zdominowała polityka. Najczęściej szukaliśmy bowiem memów z posłem Pawłem Kukizem (1. miejsce) oraz prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem (5.). W TOP 10 pojawiły się także cnoty niewieście i postać Berniego Sandersa czy instrybutor i morsowanie.

Internet jest też naszą wyrocznią, jeśli chodzi o język polski. Z zestawienia „Pisownia” wynika, że największe problemy mamy z pisownią: narazie czy na razie (1. miejsce), odrazu czy od razu (2. miejsce) oraz w ogóle czy wogóle (4. miejsce). Stosunkowo często (3. miejsce) pytaliśmy też o to, czy humor nie pisze się przypadkiem przez „ch”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane