Euro cierpi po decyzji EBC

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

WALUTY

Miniony tydzień należał do dolara. Kurs EUR/USD z poziomów ponad 1,23 na początku tygodnia obniżył się w okolice 1,2240 pod jego koniec. Umocnieniu „zielonego” sprzyja obok słabych danych napływających makro także wzrost napięcia związany z sytuacją w krajach strefy euro. Przyczyniła się do tego m.in. obniżka ratingu Włoch przez agencję Moody’s aż o dwa poziomy. Jednak głównym czynnikiem wydaje się słabość wspólnej waluty.

Sytuację pogorszyła jeszcze niedawna obniżka stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego. Rynek oczekiwał, że 800 mld EUR ulokowanych przez banki na depozytach overnight w EBC zostanie wycofanych. Znajduje to potwierdzenie w danych, z których wynik, że po decyzji EBC wartość depozytów spadła do 325 mld EUR. Bardzo prawdopodobne, że część tego kapitału kieruje się również na polski rynek, inwestorzy szukają bardziej atrakcyjnych miejsc do inwestycji. Może to wyjaśniać obserwowane ostatnio umocnienie złotego. Nie oczekujemy zanegowania dotychczasowego trendu. Kurs EUR/USD w średnim terminie zmierza w kierunku 1,19.

Złoty powinien nadal pozostać silny, jednak można spodziewać się większej zmienności w najbliższym tygodniu będącej efektem kolejnych danychmakro. Złotego średnioterminowo wspiera napływ kapitału na krajowy rynek długu.

Mariusz Potaczała

Dom Maklerski TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy