Euro i złoty traciły

Wojciech Maciak
23-08-2006, 00:00

Spadek notowań złotego, który był efektem gorszego nastawienia inwestorów do walut krajów naszego regionu Europy, został wczoraj powstrzymany. Złoty odrobił nawet część strat.

Wpłynęło na to wystąpienie premiera Węgier, który ogłosił oficjalne założenia planu konwergencji. Plany zmniejszenia węgierskiego deficytu budżetowego do 3,2 proc. PKB w 2009 r. były zgodne z oczekiwanymi przez rynek. Jednak redukcja inflacji do 6,2 proc. pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Forint umocnił się na fali tych informacji i dał impuls wzrostowy innym walutom naszego regionu. Za euro o godzinie 16.00 płacono 3,9060 zł.

Gorzej wyglądały notowania złotego wobec dolara. Amerykańska waluta wzmocniła się dzięki słabym danym ze strefy euro. Wskaźnika ZEW, który obrazuje nastroje gospodarcze w Niemczech, spadł do poziomu -5,6 pkt, najniższego od czerwca 2001 r. Dla porównania — lipcowa wartość tego wskaźnika wynosiła 15,1 pkt. Rynek oczekiwał, że w sierpniu wyniesie ona 12,0 pkt. Negatywny wydźwięk tych informacji pogłębiony został spadkiem wartości zamówień w przemyśle strefy euro. W czerwcu, w ujęciu miesięcznym, zmniejszyły się one o 2,5 proc. Wywołało to wyprzedaż unijnej waluty na rynkach światowych. Wzmacniający się dolar pchnął w górę kurs USD/PLN, który o godzinie 16.00 znajdował się w okolicy 3,05.

W najbliższym czasie złoty będzie także pod presją czynników krajowych. Prace sejmowej komisji śledczej ds. banków mogą zniechęcić inwestorów zagranicznych do naszego kraju. Dodatkowo w tle pojawia się znów groźba przedterminowych wyborów. Jeśli wierzyć Andrzejowi Lepperowi, Samoobrona domagać się ich będzie, gdy nie zostaną spełnione jej postulaty zwiększenia wydatków socjalnych w przyszłorocznym budżecie.

Wojciech Maciak, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Maciak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro i złoty traciły