Euro jeszcze pójdzie w dół

Mariusz Potaczała
07-09-2005, 00:00

Pierwsze godziny sesji na rynku międzybankowym sugerowały, że notowania złotego we wtorek osłabną. Kursy EUR/PLN i USD/ PLN oddaliły się dość znacznie od poniedziałkowych, dość wysokich poziomów.

Na rynkach międzynarodowych dolar odrabiał straty, więc także i w Polsce na rynku pojawili się inwestorzy gotowi do realizacji zysków osiągniętych na złotym w ostatnich dniach. Po południu notowania złotego jednak znów rosły.

Dość duży ruch zanotowano rano na kursie USD/PLN. Dolar kosztował przez chwilę nawet 3,17 zł. Pierwsze duże oferty sprzedaży pojawiały się przed przekroczeniem poziomu 3,18 zł. Tu widać już było regularną podaż, po której nastąpił powrót ceny dolara w okolice 3,15 zł. Kurs EUR/PLN reagował podobnie, z tym że wczesnym popołudniem dość szybko wrócił w okolice wczorajszego minimum.

Notowania euro prawdopodobnie wkrótce będą atakowały barierę 3,87 zł, która skutecznie zatrzymała spadki w marcu. Jej przebicie będzie ostatecznym sygnałem, że EUR/PLN znajduje się w ponad kilkunastomiesięcznym trendzie spadkowym. Nie możemy jednak wykluczyć, że to wsparcie się obroni dzięki realizacji zysków. Podobnie było z poziomem 4,00 zł za euro, gdzie zanotowano nawet kilkugroszową korektę. Dopiero po jej zniesieniu nastąpiło przebicie w dół psychologicznego poziomu 4,00 zł za euro.

Nieco inaczej wyglądają notowania USD/PLN. W przypadku tej pary trend spadkowy trwa od późnej jesieni 2001 r., jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku miesięcy mocno przyśpieszył. Odchylenie od parytetu ponownie zbliża się w okolice 16,50 proc. Złoty wykazuje wyjątkową siłę. Przedłużająca się korekta EUR/USD nie miała w godzinach popołudniowych większego znaczenia dla naszego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Euro jeszcze pójdzie w dół