Euro jeszcze straci

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 21-05-2012, 00:00

WALUTY

Kurs EUR/USD gwałtownie zniżkował i zbliżył się w ostatnim tygodniu do minimów z początku roku. W takim środowisku tradycyjnie ucierpiały również waluty gospodarek wschodzących — każda z ponad trzydziestu najważniejszych straciła w tydzień do amerykańskiego dolara.

To jednak jeszcze nie koniec spadków notowań EUR/USD.

Można spodziewać się co prawda płaskiej korekty, lecz kurs szybko powróci do trendu. Przebicie strefy wsparcia wyznaczanej przez minima z ubiegłego tygodnia i dołki ze stycznia (1,2620-1,2640) otworzy drogę do bariery 1,25. W kontekście ważących się perspektyw polityki pieniężnej Fedu bardzo istotne będą dane makro z USA, a szczególnie odczyt indeksu Chicago PMI. Bardzo słaby odczyt wyraźnie skorelowanego z nim regionalnego wskaźnika koniunktury Philly Fedu to sygnał ostrzegawczy.

Wraz z deprecjacją złotego na rynek powróciła zmienność. Jej wskaźniki przybierają wartości ostatni raz notowane pod koniec ubiegłego roku, gdy NBP i BGK broniły siły złotego, sprzedając m.in. euro. Groźba interwencji nie będzie jednak w stanie zapobiec kolejnej fali deprecjacji rodzimej waluty: kurs EUR/PLN i USD/PLN powrócą w okolice szczytów z ubiegłego tygodnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy