Euro może spaść do 3,86 zł

Mariusz Potaczała
opublikowano: 02-11-2006, 00:00

Na ostatniej sesji przed dniem Wszystkich Świętych złoty zyskał na wartości. Euro testowało poziom 3,87 zł wobec 3,89 zł na otwarciu. Dolar natomiast spadł do około 3,03 zł po testowaniu pułapu 3,0650 zł. Umocnienie polskiej waluty należy po części wiązać ze spadkiem płynności przed świętem.

Złoty nie zareagował na wypowiedzi Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, o konieczności szybkiego zaostrzenia polityki monetarnej. Z informacji wynika, że wskaźnik inflacji może już w pierwszym kwartale 2007 r. przekroczyć cel inflacyjny NBP (2,5 proc.). Według części członków Rady Polityki Pieniężnej to wystarczająca przesłanka do podwyższenia stóp procentowych. Dariusz Filar uważa, że dopiero w styczniu pojawią się dane makroekonomiczne pozwalające podjąć decyzję o zacieśnieniu polityki monetarnej. Wtedy też poznamy nową projekcję inflacji.

Naszym zdaniem, na pierwszą podwyżkę stóp procentowych o 25 pkt baz. przyjdzie poczekać do lutego. Zawsze pozostaje jednak pytanie, czy to nie za późno. Niewątpliwie odsunięcie w czasie zacieśnienia polityki monetarnej pozytywnie wpływa na notowania obligacji: podczas wtorkowej sesji można było zaobserwować spadek rentowności na rynku długu.

W najbliższych dniach kurs złotego będzie w dużej mierze uzależniony od zmian notowań EUR/USD. Koalicja rządowa prawdziwy test przejdzie dopiero podczas ostatecznego głosowania nad przyszłorocznym budżetem. W ostatnich dniach zarówno politycy LPR, jak i Samoobrony zażądali zwiększenia limitu wydatków. Paradoksalnie, tym postulatom sprzyjają wypowiedzi minister finansów Zyty Gilowskiej, która zapowiada, że w tym roku deficyt budżetowy będzie o blisko 2 mld zł mniejszy od planowanego.

Podczas dzisiejszej sesji oczekujemy ponownej próby testowania przez kurs euro poziomu 3,86 zł. Pułap ten sugerujemy wykorzystać do pokrycia bieżących płatności we wspólnej walucie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro może spaść do 3,86 zł