Euro na drodze do najgorszego miesiąca od połowy 2019 r.

Dorota Sierakowska – analityk Domu Maklerskiego BOŚ
opublikowano: 29-03-2021, 10:08

Na początku nowego tygodnia na rynkach walutowych amerykański dolar co prawda nie kontynuuje zwyżek z ostatnich dni, jednak utrzymuje się w rejonie wypracowanych pod koniec poprzedniego tygodnia poziomów.

Powody siły dolara są wciąż takie same – dominuje tu przede wszystkim nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów, które faworyzuje inwestorów utrzymujących dolara w swoich portfelach. Indeks dolara (BOSSAUSD) dzisiaj rano porusza się w okolicach 92,70-92,90 pkt., czyli niedaleko ubiegłotygodniowych maksimów i jednocześnie najwyższych poziomów od listopada 2020 r.

Na siłę amerykańskiego dolara przekłada się jednak przede wszystkim słabość euro. Wspólna waluta znajduje się pod presją niekorzystnego rozwoju sytuacji w Europie, przez którą przetacza się trzecia fala pandemii oraz nowa seria lockdownów. Zresztą, warto wspomnieć, że w samych Stanach Zjednoczonych proces dystrybucji szczepionek przebiega relatywnie sprawnie, co tym bardziej przekładało się na siłę USD w ostatnich tygodniach. W rezultacie, dla euro marzec najprawdopodobniej będzie najgorszym miesiącem od lipca 2019 roku.

Na wzroście wartości dolara straciły waluty Antypodów – australijski dolar czy nowozelandzki dolar. Jednocześnie, na tle dolara siłę pokazują inne waluty uznawane za bezpieczne przystanie, takie jak japoński jen oraz szwajcarski frank.

Okiem analityka – euro na drodze do najgorszego miesiąca od połowy 2019 r.

Zbliża się koniec marca, a jednocześnie koniec pierwszego kwartału 2021 roku. Na rynkach walutowych był to przede wszystkim czas wyraźnego umocnienia amerykańskiego dolara. Z kolei dla euro był to czas postępujących zniżek. Jeszcze w pierwszej połowie stycznia kurs EUR/USD oscylował w okolicach 1,23, zaś obecnie porusza się poniżej 1,18.

Zniżka wartości wspólnej waluty była najbardziej widoczna właśnie w marcu. Tym samym, euro znajduje się na drodze do zakończenia bieżącego miesiąca wyraźną przeceną – największą miesięczną zniżką od lipca 2019 roku.

Jednocześnie, warto mieć na uwadze fakt, że trudna sytuacja w Europie najprawdopodobniej została już w dużej mierze uwzględniona w notowaniach walut. Mimo że sytuacja w niektórych krajach (w tym w Polsce) jest wyjątkowo trudna, to największy pesymizm wywołały przede wszystkim informacje o lockdownach wprowadzanych w kluczowych europejskich gospodarkach, takich jak Niemcy oraz Francja.

Obecnie więc już prawdopodobnie niewiele jest w stanie zaskoczyć inwestorów, a to oznacza, że przynajmniej na jakiś czas potencjał spadkowy na eurodolarze mógł się wyczerpać. Na taki scenariusz wskazują zresztą również wskaźniki, które pokazują dywergencje (widoczna jest ona m.in. na RSI).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane