Euro nadal w okolicach najwyższego poziomu od 3 lat

ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA
22-01-2003, 09:42

LONDYN (Reuters) - Na początku środowego handlu w Europie kurs dolara nadal znajdował się w okolicach najniższego od trzech lat poziomu wobec euro, ponieważ inwestorzy obawiają się, że atak na Irak nastąpi w najbliższym czasie.

Prezydent George Bush powiedział we wtorek, że "jest już dla niego jasne" iż iracki przywódca Saddam Husajn nie zamierza się rozbroić, a jego "czas już się kończy".

Na kursie amerykańskiej waluty negatywnie odbił się również czwarty z rzędu wtorkowy spadek indeksów na Wall Street.

O godzinie 9.40 za euro płacono 1,07 dolara wobec 1,0729 dolara - najwyższego poziomu od października 1999 roku, który waluta europejska osiągnęła na krótko podczas wtorkowego handlu w USA.

W opublikowanej w środę wypowiedzi dla dziennika Financial Times Deutschland, członek rady ECB i prezes Bundesbanku, Ernst Welteke powiedział, że kurs dolara na światowych rynkach nie jest za słaby i waluta amerykańska nie wymaga wsparcia.

Dodał również, że Europejski Bank Centralny ma jeszcze przestrzeń do obniżki stóp procentowych, jednak ta zależeć będzie przede wszystkim od kształtowania się inflacji.

O godzinie 12.00 opublikowane zostaną dane na temat inflacji w strefie euro w grudniu. Według analityków inflacja wyniosła 2,3 procent wobec 2,2 procent szacowanych pierwotnie.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro nadal w okolicach najwyższego poziomu od 3 lat