Euro najsłabsze od 20 miesięcy

W reakcji na wynik referendum we Włoszech euro osłabło do 1,0505 USD w handlu na rynkach azjatyckich, najniższej wartości wobec dolara od 20 miesięcy, donosi Reuters.

Krótko po północy w Rzymie euro słabło o 1,3 proc. do 1,0524 USD, najmocniej od Brexitu. Wcześniej wartość wspólnej europejskiej waluty spadała do najniższego poziomu od marca 2015 roku.

Premier Matteo Renzi ogłosił, że poda się do dymisji po przegranej w referendum konstytucyjnym.  

Spadek wartości euro wobec dolara do poziomu z dziennego minimum był największy od czerwca. Wspólna europejska waluta taniała nawet o 2,1 proc. wobec japońskiego jena.

- Głosowanie „nie” było do pewnego stopnia uwzględnione w cenach. Dlatego nie oczekuję zapaści notowań euro w krótkim terminie – powiedział Reutersowi Minori Uchida, główny strateg walutowy Bank of Tokyo-Mitsubishi. – W dłuższym terminie, to opóźni postęp działań we Włoszech mających uwolnić banki od „złych długów” i prawdopodobnie zwiększy spread między rentownościami obligacji Niemiec i Włoch – dodał.

Dymisja Renziego będzie kolejnym ciosem dla Włoch, trzeciej pod względem wielkości i jednej z najbardziej zadłużonych gospodarek eurolandu. Pojawiły się spekulacje, że rosnąca siła ruchów populistycznych w tym kraju może doprowadzić nawet do głosowania wystąpienia Włoch ze strefy euro.

Według analityków RBCCM, bazując na tym, co stało się w 2012 roku w szczycie kryzysu zadłużenia Grecji, pojawienie się takiego ryzyka może sprowadzić wartość euro do 0,8000 USD.

- To może wyglądać ekstremalnie, ale jeśli uderzy drugi kryzys euro, z dolarem na dużo wyższym punkcie startowym, para EUR/USD może być notowana dużo niżej – głosi raport.

Rynek spekuluje, że pomocną dłoń może do Włoch wyciągnąć Europejski Bank Centralny. Dominuje przekonanie, że w czwartek ogłosi przedłużenie programu zakupów obligacji w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Jo Masters, ekonomista ANZ uważa, że jeśli na rynkach nadal będzie panowała duża zmienność spowodowana wynikiem referendum,  może również przyspieszyć zakupy obligacji Włoch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Euro najsłabsze od 20 miesięcy