Euro pomogło złotemu

Marek Wołos
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Przedostatnia sesja tygodnia i miesiąca wzmocniła krajową walutę. Po znacznych spadkach dzień wcześniej, złoty odrobił wczoraj prawie 1 proc. wobec euro i dolara. Notowania USD/PLN zniżkowały do 3,25, a kurs EUR/PLN wsparł się na poziomie 3,93.

Głównym powodem wzrostu naszej waluty była sytuacja na rynku międzynarodowym. Osłabienie dolara i umocnienie euro zwiększyło popyt na krajową walutę. Kurs EUR/USD na czwartkowej sesji wzrósł do 1,21 po doniesieniach, że Zjednoczone Emiraty Arabskie nadal chcą przerzucać swoje rezerwy z dolara na euro. Ponadto inwestorzy nie są pewni, czy podwyżki stóp w USA dobiegają końca, co powstrzymuje ich od zakupów amerykańskich aktywów. Ostatnia aukcja pięcioletnich obligacji w USA pokazała, że zainteresowanie papierami skarbowymi bardzo tam spadło. W rezultacie inwestorzy pozbywali się wczoraj dolara na korzyść euro, co wzmocniło popyt na złotego.

Nastrój na krajowym rynku walutowym poprawiła również decyzja o podwyżce stóp w Islandii. Korona islandzka (ISK), zaliczana do walut rynków wschodzących, była ostatnio bacznie obserwowana przez inwestorów. Gdy słabła, słabł złoty i inne waluty naszego regionu. Wczoraj korona umocniła się do euro, wzrósł też złoty.

Korzystnej sytuacji dla złotego nie zakłóciły nawet wypowiedzi Zyty Gilowskiej, minister finansów, z których może wynikać, że zrezygnuje po wejściu do rządu Samoobrony. Zmiana na stanowisku ministra finansów to jeden z czynników ryzyka, na który zwracają uwagę uczestnicy rynku. Kolejny — to niepewność polityczna związana z głosowaniem nad samorozwiązaniem Sejmu. W tej sytuacji należy uznać, że wczorajsze umocnienie złotego to tylko krótkoterminowy ruch korekcyjny i już w przyszłym tygodniu dojdzie do dalszego osłabienia. Ostatnia sesja miesiąca przyniesie zapewne dużą zmienność. Niewykluczone, że pojawią się okazje do zakupów walut. Z technicznego punktu widzenia takim poziomem dla euro jest strefa wsparcia 3,88-3,89 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu