Euro próbowało rosną.c, złoty wykorzystał szansę

Krystian Majewski
opublikowano: 24-02-2012, 00:00

Czwartek na rynku walutowym był bardzo zmienny. Para EUR/ USD od rana rosła. Indeks Ifo, opisujący klimat wśród niemieckich przedsiębiorców, był znacznie wyższy od prognoz i wzrósł czwarty miesiąc z kolei. Dobre nastroje jednak minęły po publikacji zrewidowanych prognoz Komisji Europejskiej, która teraz przewiduje spadek PKB euro strefy o 0,3 proc. w tym roku, gdy jeszcze jesienią 2011 r. podawała możliwy wzrost o 0,5 proc. Po tej wiadomości kurs EUR/USD osunął się z 1,3343 (czwartkowe maksimum) do 1,3270 (dzienne minimum).

Inwestorów nie rozczarowały dane z USA, gdzie tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych nadal uznawana jest za niską, a indeks cen nieruchomości FHFA wzrósł powyżej prognoz. Kurs EUR/USD zatrzymał się więc w okolicy porannych wartości.

Złoty wykazał się siłą. Wspierały go w tym pozytywne dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna była lepsza od prognoz (wzrost o 14,3 proc. r/r), a stopa bezrobocia nie zaskoczyła. Dodatkowe wsparcie kurs złotego znalazł w wypowiedziach członków RPP, mówiących o możliwym wzroście stóp procentowych. Pod koniec dnia dolar kosztował 3,1350 zł, a euro zbliżyło się do 4,17 zł. Obie te waluty znajdują się przy ważnych psychologicznie wsparciach, których przebicie oznaczałoby dalsze umocnienie złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krystian Majewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Euro próbowało rosną.c, złoty wykorzystał szansę