Euro skoczy do 3,94 zł?

Mariusz Potaczała
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Środowa sesja na rynku złotego przyniosła duże zmiany. W godzinach porannych polska waluta trzymała się mocno, testując poziom 3,87 zł za euro. Popołudnie przyniosło spadek notowań i powrót kursu powyżej 3,90 zł.

Głównym powodem zmian były wahania kursu EUR/USD. To rezultat publikacji danych o kwietniowej inflacji w USA. Mocniejszy niż oczekiwał rynek wzrost wskaźnika CPI doprowadził do umocnienia amerykańskiej waluty i tym samym przyczynił się do realizacji zysków na „emerging markets”. Dane o inflacji rozszerzają pole do dalszych podwyżek stóp w USA oraz zmniejszają atrakcyjność aktywów oferowanych na innych rynkach.

Polska waluta praktycznie nie zareagowała na publikację danych o deficycie obrotów bieżących w kraju, który w marcu osiągnął poziom 458 mln EUR wobec oczekiwanego przez rynek około 300 mln EUR. Większość inwestorów śledzi sytuację na rynku międzynarodowym, bo to ona wyznacza kierunek zmian ceny złotego w ostatnich dniach. W tym tygodniu poznamy jeszcze dane o produkcji przemysłowej z Polski, które naszym zdaniem również pozostaną w cieniu zmian kursu euro do waluty amerykańskiej.

Dla złotego ważna pozostaje polityka. Pomimo silnych fundamentów polskiej gospodarki większość inwestorów cały czas śledzi rozwój wydarzeń w tej dziedzinie. Praktycznie codziennie na rynek napływają nowe informacje na temat możliwości odejścia premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Premier próbuje się odciąć od tego rodzaju spekulacji.

W nadchodzących dniach sytuacja w dalszym ciągu będzie rozwijała się pod dyktando kursu notowań EUR/USD. Otwiera to drogę do ponownego testowania przez euro poziomu 3,94 zł, który eksporterom sugerujemy wykorzystać do zabezpieczenia wpływów we wspólnej walucie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro skoczy do 3,94 zł?