Euro umacnia się, rosną rentowności w eurolandzie

opublikowano: 30-01-2023, 14:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zaskakujący wzrost inflacji w Hiszpanii nasilił oczekiwanie na bardziej „jastrzębi” Europejski Bank Centralny, umacnia w poniedziałek euro i podnosi rentowności obligacji państw eurolandu, informuje Reuters.

Euro umacniało się o 0,2 proc. do 1,0891 USD po wiadomości, że inflacja wzrosła w Hiszpanii po raz pierwszy od lipca i wynosiła 5,8 proc. w styczniu.

- Dane wzmacniają oczekiwanie na podwyżkę stóp o 50 pkt. bazowych przez EBC w czwartek i sygnalizują, że nadal będą one szły w górę – powiedział Niels Christensen, główny analityk banku Nordea.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosną wyraźnie rentowności obligacji państw eurolandu. W przypadku niemieckich bundów, które są benchmarkiem dla całego bloku, rentowność doszła nawet do 2,315 proc. i była najwyższa od 6 stycznia. Rentowność obligacji 10-letnich Włoch także była najwyższa od tego dnia. Rosła nawet o 10 pkt. bazowych. Spread między rentownością długu Włoch i Niemiec wynosiła nawet 205 pkt. bazowych i była największa od 4 stycznia.

- Uwaga będzie skoncentrowana w tym tygodniu na tym co EBC zasygnalizuje jeśli chodzi o marcowe posiedzenie – powiedział Jussi Hiljanen, szef strategii europejskiego rynku stóp w SEB.

Rynek będzie szukał wskazówek czy bank centralny eurolandu skłania się bardziej ku kolejnej podwyżce o 50 pkt. bazowych czy zwolni tempo zacieśniania do 25 pkt. bazowych.

Rynek pieniężny sygnalizuje, że inwestorzy oczekują wzrostu głównej stopy EBC do 3,4 proc. latem tego roku. Wcześniej oczekiwali 3,3 proc. Obecnie stopa depozytowa EBC to 2,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane