Euro umacnia się względem dolara

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 16-05-2016, 16:55

Od początku tygodnia europejska waluta zyskuje na wartości do dolara amerykańskiego, a po słabszym odczycie indeksu NY Empire State aprecjacja ta jeszcze przyspieszyła.

Poza tym odczytem brak dziś w kalendarzu innych istotnych danych makro. Odbicie na eurodolarze wynika z sygnałów technicznych – dotarcia kursu do istotnego wsparcia.

EUR/USD

Dynamiczny ruch w dół na notowaniach eurodolara zatrzymał się na poziomie na którym fala spadkowa z 11 maja osiągnęła 61,8% długości spadków wykształconych w dniach 3-10 maja (1,1280). Obrona tego wsparcia skutkowała odbiciem, które jest kontynuowane od początku tygodnia. Obecnie odbicie to zniosło prawie 38,2% ostatniej fali spadkowej z drugiej połowy zeszłego tygodnia, a zatem minimalny zasięg lokalnej korekty wzrostowej został praktycznie osiągnięty (1,1350). Po jej zakończeniu ruch w dół może być jeszcze kontynuowany – kolejne ważne poziomy wsparć wyznacza strefa 1,1186-1,12 gdzie przebiega 50% zniesienie sekwencji wzrostowej z 10 marca, minima z zeszłego miesiąca oraz poziom równości obecnej fali spadkowej z tą wykształconą w dniach 3-10 maja. Jeżeli jednak budowany od początku tego miesiąca ruch w dół ma pozostać jedynie korektą marcowego odbicia to jego maksymalny zasięg wyznacza poziom 1,11.

USD/CAD

Notowania USD/CAD od początku tego roku budują falę spadkową. Chociaż ruch w dół wydaje się dynamiczny, to jednak patrząc na notowania tej pary w długim terminie widać, że od 2011 roku trwają praktycznie nieprzerwane wzrosty na tym roku, z mniejszymi lub większymi korektami. Tegoroczne cofnięcie jest najgłębsze od 5 lat, co może sugerować że korygujemy całą kilkuletnią sekwencję wzrostową. Maksymalny zasięg cofnięcia w tej sytuacji wyznacza strefa wsparć 1,1412-1,1550 (61,8% zniesienie oraz przyspieszona linia trendu wzrostowego).

 Patrząc na zachowanie tej pary w krótszym terminie – od 9 maja kurs buduje lokalną korektę spadkową odbicia wykształconego 3 maja, gdy trwające od początku roku spadki wyhamowały. Z technicznego punktu widzenia korekta ta wygląda na zygzaka z modelowym zasięgiem spadków w strefie 1,2675-1,2740.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Euro umacnia się względem dolara