Czytasz dzięki

Euro zyskało na fali entuzjazmu

Tomasz Szecówka
opublikowano: 06-10-2011, 00:00

WALUTY

Dzięki entuzjastycznej reakcji inwestorów na informację o możliwości opracowania europejskiego planu pomocy dla instytucji finansowych, euro utrzymywało wczoraj przewagę nad dolarem. Seria istotnych danych z Europy i USA nie wpłynęła na zachowanie głównej pary walutowej. W oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego oraz jutrzejszą publikację comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy, kurs EUR/ USD testował opór w okolicy 1,3350. Dziś może się pojawić sugestia złagodzenia polityki monetarnej w strefie euro, a jutro się może okazać, że prawdopodobieństwo poprawy sytuacji na rynku pracy w USA jest małe. Taka seria informacji może ponownie pogorszyć nastroje na rynkach i doprowadzić kurs głównej pary do okolic 1,3130.

Notowania złotego były stabilne. Wczoraj doszło do kolejnej, tym razem słownej interwencji na rynku walutowym, której podjął się Marek Belka, prezes NBP. Zasugerował on między innymi możliwość podwyżki kosztu pieniądza (biorąc pod uwagę perspektywy gospodarki światowej, jest mało prawdopodobna) oraz wspomniał o tym, że kondycja złotego odbiega od dobrej sytuacji gospodarczej naszego kraju. Andrzej Kaźmierczak, członek, powiedział, że RPP interweniowała, by uspokoić sytuację na rynku. Mimo interwencji NBP trudno będzie zmienić średnioterminowy trend, który nie sprzyja polskiej walucie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Szecówka

Polecane