Eurobarometr: 45% Europejczyków jest skłonnych założyć własną firmę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2005, 15:10

45 proc. Europejczyków jest skłonnych założyć własną firmę, podczas opcję tę bierze pod uwagę 61 proc. Amerykanów - wynika z opublikowanych w poniedziałek badań Eurobarometru, przeprowadzonych przez Komisję Europejską.

45 proc. Europejczyków jest skłonnych założyć własną firmę, podczas opcję tę bierze pod uwagę 61 proc. Amerykanów - wynika z opublikowanych w poniedziałek badań Eurobarometru, przeprowadzonych przez Komisję Europejską.

"Polska, z wynikiem 51 proc., plasuje się w środku tabeli" - czytamy w komentarzu do badań. Dodano też, że nie ma wyraźnych różnic pomiędzy "starymi" i "nowymi" członkami Unii pod względem przedsiębiorczości. Według badań, 57 proc. Europejczyków nigdy nie myślało o tym, by założyć własną firmę. 30 proc. Europejczyków ogółem, 24 proc. Polaków i niespełna 16 proc. Amerykanów uważa, że stałe i regularne dochody to najpoważniejszy argument za tym, by być zatrudnionym przez pracodawcę.

Połowa Europejczyków i 56 proc. Polaków objętych badaniem zgodziło się z twierdzeniem, że nie powinno się zakładać firmy, jeśli istnieje ryzyko porażki, podczas gdy tylko jedna trzecia Amerykanów była podobnego zdania. Prawie połowę uczestniczących w sondażu Europejczyków (45 proc.) martwi też możliwość bankructwa firmy lub utraty majątku (35 proc.). Dla Polski wskaźniki te wynoszą odpowiednio 52 proc. i 31 proc. W USA obawy te są znacznie miej widoczne, wyraża je odpowiednio 36 proc. i 21 proc. Amerykanów. Z badań wynika, że w Europie i w USA trudności związane z założeniem własnej firmy są bardzo podobne.

Brak dostępu do wsparcia finansowego wymieniany jest na pierwszym miejscu w takich krajach jak Finlandia (43 proc. badanych), Holandia (45 proc.) lub Dania (53 proc.), Polska (87 proc.), Grecja (89 proc.), Łotwa i Słowacja (po 93 proc.). 70 proc. mieszkańców państw UE, 70 proc. Polaków i 56 proc. Amerykanów wskazuje też bariery administracyjne. Badanie Eurobarometru prowadzono w kwietniu 2004 r. Przeprowadzono ponad 21 tys. wywiadów telefonicznych, z czego 18,5 tys. z obywatelami krajów UE, 1 tys. z obywatelami USA oraz 1,5 tys. z obywatelami Europejskiej Strefy Gospodarczej i Europejskiej Strefy Wolnego Handlu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Eurobarometr: 45% Europejczyków jest skłonnych założyć własną firmę