Eurobarometr: połowa młodych Europejczyków gotowa do pracy za granicą

PAP
opublikowano: 15-05-2011, 07:20

Ponad połowa młodych Europejczyków gotowa jest do pracy za granicą, wielu jednak zniechęca brak gotówki; częściej niż inni zatrudnienie w innym kraju znajdują ci, którzy studiowali za granicą - pokazują badania Eurobarometru.

Badanie, przeprowadzone w ramach strategii Komisji Europejskiej „Mobilna młodzież”, opublikowano w przededniu Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2011, odbywającego się w dniach 15–21 maja.

Według badania 53 proc. młodych ludzi w Europie chce lub chciałoby pracować w innym kraju europejskim. Sondaż wskazuje na duży rozdźwięk między powszechnym dążeniem młodych ludzi do pracy za granicą a rzeczywistą mobilnością pracowników: mniej niż 3 proc. ludności pracującej w Europie mieszka obecnie poza swoim krajem ojczystym.

„Badanie pokazuje, że młodzi ludzie chcieliby pracować za granicą. To dobra wiadomość dla Europy; niestety napotykają oni zbyt wiele przeszkód. Musimy ułatwić im studiowanie, szkolenie się lub pracę za granicą oraz udostępniać informacje na temat wsparcia finansowego dostępnego poprzez programy UE, takie jak +Erasmus+, które mogłyby dać im przedsmak mieszkania poza swoim rodzinnym krajem. Dwa największe wyzwania, przed jakimi dziś stoimy, to bezrobocie młodych ludzi oraz niski wzrost gospodarczy: częściowym rozwiązaniem tych problemów byłaby większa mobilność studentów i ludności pracującej” - podkreśla europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou.

Badania pokazują, że studenci, którzy odbyli część studiów lub szkolenia poza granicami swego kraju, zwiększają swoje szanse na zatrudnienie i częściej pracują za granicą w późniejszym życiu. Pracodawcy cenią sobie zdobyte przez nich umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolność do przystosowania się i kompetencje interpersonalne.

Wyniki wskazują, że tylko jeden na siedmiu (14 proc.) młodych Europejczyków był za granicą w celu kształcenia lub szkolenia. Wielu z nich nie może tego zrobić z powodu braku środków finansowych. Spośród osób, które przyznały, że chciały wyjechać za granicę, 33 proc. stwierdziło, że nie było ich na to stać; blisko dwie trzecie (63 proc.) tych, którzy wyjechali, musiało utrzymywać się z prywatnych funduszy lub oszczędności.

„Liczby te wskazują, że musimy ulepszyć nasze programy mobilności, które przynoszą niezwykłe korzyści” - dodaje komisarz Vassiliou.

Badanie przeprowadzono między 26 stycznia a 4 lutego, na próbie 57 tys. osób. Wiek respondentów wahał się pomiędzy 15-35 lat. Badanie obejmuje 27 państw członkowskich UE, jak również Norwegię, Islandię, Chorwację i Turcję.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu