Eurobarometr: Połowa Polaków uważa, że najgorsze dopiero przed nami

PAP
opublikowano: 24-07-2009, 15:11

Połowa Polaków pytanych o skutki kryzysu na  rynku pracy uważa, że najgorsze jeszcze przed nami, zaś aż co trzeci sądzi, że  kryzys osiągnął już punkt kulminacyjny i sytuacja zacznie się poprawiać - wynika z opublikowanego w piątek specjalnego Eurobarometru o wpływie kryzysu na  sytuację społeczną i zatrudnienie w Unii Europejskiej.

Dane te oznaczają, że Polacy należą do najbardziej optymistycznych narodów UE. Przekonanie, że najgorsza część kryzysu jest już za nami, jest bowiem silniejsze tylko w Szwecji, Danii, Hiszpanii i Włoszech. Obawy, że sytuacja jeszcze się pogorszy, są większe wszędzie poza Włochami (49 proc.).

Ogółem średnio w UE tylko 28 proc. ankietowanych sądzi z optymizmem, że najgorsze już minęło, zaś aż 61 proc. twierdzi, że będzie jeszcze gorzej niż teraz. Najwyższy poziom takiego pesymizmu jest w krajach boleśnie dotkniętych przez kryzys: na Łotwie (82 proc.) Estonii (76 proc.) i na Litwie (74 proc.).

Pogląd na rozwój ogólnej sytuacji przekłada się na obawy Polaków o utratę pracy z powodu kryzysu. Niepokój wyraża 28 proc., zaś brak zaniepokojenia deklaruje 45 proc. Średnia unijna to odpowiednio 32 proc. i 47 proc., przy czym dane z poszczególnych krajów bardzo się różnią. W Hiszpanii i na Litwie odsetek osób obawiających się utraty pracy przekracza 60 proc., podczas gdy w Szwecji, Danii i Holandii nie przekracza 10 proc.

Bardziej niż utraty pracy przez siebie, Polacy i reszta obywateli UE obawiają się, że pracę stracą ich dzieci. Autorzy tłumaczą to powszechnym niepokojem, czy w trudnej sytuacji na rynku pracy kwalifikacje i doświadczenie zawodowe młodszego pokolenia będą wystarczające. Bezrobocia dzieci obawia się 41 proc. Polaków (średnia UE 47 proc.), zaś żadnych obaw nie wyraża jedynie 31 proc. (tyle samo w UE).

9 proc. ankietowanych Polaków powiedziało, że z powodu kryzysu zostało bezrobotnymi; 31 proc. ma taką osobę w rodzinie albo wśród przyjaciół. Podobne dane: 9 i 36 proc. występują na poziomie UE, przy czym autorzy zwracają uwagę, że część z tych osób znalazła ponownie pracę, a ponadto trzeba uwzględnić liczbę osób realnie aktywnych na rynku pracy, co oznacza, że "netto" pracę na skutek kryzysu straciło 3,5 proc. zatrudnionych w UE.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na Łotwie, gdzie kryzys dał się mocno we znaki, utratę pracy deklaruje 21 proc. obywateli; aż 61 proc. podało, że na bezrobocie poszedł jego przyjaciel albo ktoś z rodziny.

Z sondażu wynika, że Polacy należą do najmniej mobilnych narodów w UE: tylko 17 proc. byłoby skłonnych po zwolnieniu szukać pracy w tym samym zawodzie w innej miejscowości (średnia w UE 32 proc.). Bardziej są już skłonni zmienić zawód, pozostając w tym samym miejscu zamieszkania (19 proc.). 12 proc. byłoby gotowych założyć własną działalność gospodarczą, a 7 proc. zmienić i zawód i miejscowość. 48 proc. w przypadku pójścia na bezrobocie szukałoby pracy w tym samym zawodzie i w tej samej miejscowości, tyle że u innego pracodawcy.

Eurobarometr pokazuje, że Polacy, bardzo dobrze generalnie nastawieni do integracji europejskiej, lepiej niż przeciętni Europejczycy oceniają działania UE na rynku pracy i spraw społecznych (które w istocie są dość ograniczone, bowiem kompetencje należą do krajów członkowskich). Pozytywnie wypowiada się o tym 63 proc. Polaków (średnia w UE tylko 52 proc.), negatywnie zaś - 17 proc. (w UE 26 proc.).

W Polsce sondaż przeprowadzono w dniach 29 maja - 16 czerwca na 1000-osobowej próbie; w całej UE oraz krajach kandydujących: Chorwacji, Macedonii i Turcji, liczba ankietowanych wyniosła w sumie blisko 27 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane