Eurocash będzie liderem rynku hurtowego FMCG po przejęciu McLane Polska

ISB
opublikowano: 07-12-2007, 13:03

Eurocash rozpocznie w przyszłym tygodniu due diligence w spółce McLane Polska i spodziewa się sfinalizowania transakcji przejęcia 100% udziałów tej spółki w ciągu 3 miesięcy. Po akwizycji Eurocash stanie się największym graczem na rynku hurtowym FMCG w Polsce o przychodach na  poziomie 5,5 mld zł, z 7,6-proc. udziałem w rynku dystrybucji dóbr szybkozbywalnych, poinformowali przedstawiciele spółki w piątek.

Eurocash poinformował w piątek o zawarciu przedwstępnej umowy nabycia 100% udziałów McLane Polska, o rocznych obrotach na poziomie 1 mld zł, w zamian za gotówkę i akcje nowej emisji.

McLane Polska uzupełni ofertę grupy Eurocash o obsługę stacji benzynowych i restauracji, poszerzy także portfel sieci franczyzowych o ok. 300 supermarketów IGA.

"Dzięki połączeniu staniemy się liderem na rynku obrotu hurtowego branży FMCG z ok. 7,6-proc. udziałem w rynku, liderem w segmencie wyrobów tytoniowych i towarów impulsowych, a także najsilniejszym dostawcą dla stacji benzynowych i restauracji" - powiedział Amaral.

Przejecie zostanie sfinansowane głównie ze środków własnych Eurocash, elementem transakcji będzie również emisja akcji kierowana do właściciela McLane Polska - McLane International, o maksymalnej wartości emisji wysokości 5 mln USD. Cena emisyjna akcji będzie ustalona na poziomie rynkowym po finalizacji transakcji.

Strony nie ujawniły wartości transakcji. Jej sfinalizowanie jej uzależnione m.in. od wyników badania McLane Polska, zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz uzyskaniem przez McLane zaświadczeń z urzędu skarbowego i ZUS o braku zaległości.

"Na tym etapie ta cena jeszcze nie musi być ujawniona. Badanie startuje w przyszłym tygodniu i potrwa 4-6 tygodni, ale musimy poczekać jeszcze na zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trzeba na to dać ok. trzech miesięcy" - powiedział prezes Eurocash Luis Amaral.

Ostateczne przewidywane zamknięcie transakcji to 30 kwietnia.

Eurocash podał, że po przejęciu McLane Polska przychody grupy wyniosą 5,5 mld zł w 2007 roku wobec 3,1 mld zł na koniec 2006 r. Zysk EBITDA spółki McLane Polska ma wynieść 6,4 mln zł, a przychody ok. 977 mln zł w całym 2007 r.

Udział Eurocash po przejęciu McLane Polska w rynku hurtowej dystrybucji FMCG wynosi 6,0%, co plasuje spółkę na drugiej pozycji (po Makro - 7,1%). Grupa zajmuje także drugie miejsce z 12-proc. udziałem, w rynku dystrybucji wyrobów tytoniowych (KDTM+Eurocash).

W I-III kw. br. grupa Eurocash miała ok. 3,5 mld zł przychodów, 81,3 mln zł EBITDA i 39,3 mln zł zysku netto. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane