Eurodolar i jego wpływ na akcje, obligacje i surowce

Adam Mizera
opublikowano: 05-07-2010, 00:00

Najważniejszą parą walutową na rynku forex jest eurodolar, a obroty tej pary stanowią jedną trzecią obrotów na całym rynku walutowym. Warto więc prześledzić korelację między eurodolarem i poszczególnymi instrumentami finansowymi. Jest to interesujące zwłaszcza w kontekście ostatniej zmienności na rynkach finansowych wywołanej problemami fiskalnymi krajów europejskich.

Istotne powiązanie istnieje między rynkiem eurodolara a rynkiem kapitałowym. Korelacja stóp zwrotu pary EUR/USD oraz kontraktu terminowego na benchmarkowy w skali globalnej indeks Dow Jones Industrial Average, liczona na podstawie dziennych, logarytmicznych stóp zwrotu, w bieżącym roku jest dodatnia i wynosi niecałe 0,5. Jest tak dlatego, iż szczególnie ostatnio, wraz z kryzysem fiskalnym Europy, notowania eurodolara są wyznacznikiem nastrojów inwestorów, co przekłada się w podobnym stopniu na główne indeksy. Licząc analogicznie korelację od początku maja (apogeum kryzysu greckiego), wyniosła ona prawie 0,6, co w świetle teorii statystyki jest uznawane za silną zależność. Z kolei 2-letnia korelacja między zwrotem z eurodolara i z kontraktu na DJIA wynosi 0,47, a więc jest zbliżona do zależności między dwoma aktywami liczonej od początku bieżącego roku. Główną konkluzją powyższych obliczeń jest uświadomienie sobie zwiększonej ostatnio zależności między eurodolarem a indeksem, co spowodowane jest głównie kryzysem fiskalnym na Starym Kontynencie.

Liczona analogicznie korelacja między dziennymi stopami zwrotu z benchmarkowych 10-letnich obligacji skarbowych USA a zwrotem z pary EUR/USD (na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy) jest ujemna i wynosi około -0,55. Ujemny kierunek zależności można wytłumaczyć większą awersją do ryzyka inwestorów w przypadku spadków notowań eurodolara i spadków na giełdach — wtedy inwestorzy chętnie inwestują w tzw. instrumenty safe haven, do których zaliczają się skarbowe papiery dłużne największej gospodarki. Co cieka-

we, korelacja ta liczona w dłuż-

szym horyzoncie (rok) jest ponownie słabsza od obliczonej powyżej zależności 2-miesięcznej i wynosi -0,19. Nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt występującej na ogół większej zależności pomiędzy instrumentami podczas zawirowań rynkowych, z którymi mamy ostatnio do czynienia.

Warto również zdawać sobie sprawę z zależności między kursem EUR/USD a rynkiem surowcowym. Ponieważ surowce na światowym rynku wyceniane są w dolarach, stąd ujemna korelacja między dolarem a cenami commodities oraz dodatnia korelacja między eurodolarem a cenami surowców. Najciekawsza pod względem analizy jest zależność występująca pomiędzy eurodolarem a złotem. 1-roczna korelacja stóp zwrotu z tych aktywów jest dodatnia i wynosi 0,37 (podczas fali wzrostowej najwyraźniej widocznej na eurodolarze i złocie od marca do grudnia 2009 korelacja ta wyniosła pow. 0,5), podczas gdy korelacja liczona analogicznie od początku maja jest ujemna i wynosi -0,35. Jak to zinterpretować? W okresie zwiększonej niepewności na rynku inwestorzy wraz ze spadkiem notowań eurodolara zwracają się ku złocie, które zalicza się do bezpiecznych aktywów, stąd ujemna zależność. W czasie względnie spokojnym dla rynków wzrost notowań eurodolara oznaczający deprecjację dolara powoduje, iż inwestorzy posiadający euro mogą po lepszym kursie kupić dolary i denominowane w nim aktywa, jak choćby analizowane złoto.

Inwestorzy powinni być świadomi istniejących zależności między poszczególnymi parami walutowymi i instrumentami finansowymi, gdyż ta wiedza może okazać się kluczowa dla zajęcia właściwej pozycji. Dodatkowo uczestnicy rynku powinni zdawać sobie sprawę, iż korelacje rynkowe są zmienne w czasie — zmienia się nie tylko ich siła, ale również kierunek. Warto o tym pamiętać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu