Eurofaktor nadal szuka 30 mln zł

Agnieszka Morawiecka
23-09-2002, 00:00

Spółka faktoringowa Eurofaktor szuka inwestora, który mógłby dokapitalizować ją 30 mln zł. Na razie ma ją zasilić 10 mln zł tajemnicza spółka, też z Mysłowic.

Mysłowicki Eurofaktor, jedyna znacząca na rynku spółka faktoringowa, nie związana kapitałowo z bankiem, rozmawia z inwestorami w sprawie wejścia do mysłowickiej instytucji i dokapitalizowania jej około 30 mln zł. Dopływ nowych środków pozwoli spółce na podniesienie kapitału akcyjnego do 60 mln zł i obsługę znacznie większej liczby firm. W gronie potencjalnych instytucji są dwa duże banki.

— Jesteśmy otwarci na propozycje dotyczące pakietu akcji przeznaczonego dla inwestora — deklaruje Kazimierz Abrahamczyk, dyrektor generalny Eurofaktora.

Niedawno Eurofaktor podwyższył kapitał akcyjny z 4,9 do 20 mln zł. Firma podpisała także list intencyjny w sprawie kolejnego dokapitalizowania, jeszcze w tym roku, tym razem 10 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że kwotę tę wyłoży tajemnicza spółka z Mysłowic. Wiadomo tyle, że nie jest to obecny akcjonariusz spółki.

— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca listopada wysokość kapitału akcyjnego będzie wynosić 30 mln zł — twierdzi dyrektor Eurofaktora.

W pierwotnych planach Eurofaktor zamierzał pozyskać dużego partnera w ubiegłym roku. Jak twierdzi jednak Kazimierz Abrahamczyk, większość inwestorów „przybiera postawę wyczekującą”.

Dyrektor zaznacza, że spółka chce zachować swoją specyfikę i nie rezygnować z obsługi firm z sektorów postrzeganych przez inwestorów jako ryzykowne, takich jak górnictwo czy hutnictwo.

— To jest dobra grupa klientów o podwyższonej rentowności, chcemy więc zachować ich w swoim portfelu — zapewnia dyrektor Eurofaktora.

Eurofaktor, który zajmuje się wykupem faktur wystawianych przez nabywców towarów czy usług, a następnie odzyskiwaniem długu od wierzycieli i przekazywaniem tych środków swojemu zleceniodawcy, w 2001 r. skupił faktury za 800 mln zł. W tym roku wartość skupionych rachunków spółka szacuje na 600 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eurofaktor nadal szuka 30 mln zł