Eurofins Scientific zapowiada zwiększenie inwestycji w Bionanoparku

  • PAP
opublikowano: 29-03-2021, 11:28

Potrojenie liczby zatrudnianych specjalistów i zwiększenie powierzchni laboratoriów na terenie Bionanoparku w Łodzi zapowiedziała Grupa Eurofins Scientific. Międzynarodowa firma ma zamiar badać w łódzkiej placówce pozostałości pestycydów i metali ciężkich.

Grupa Eurofins Scientific, która specjalizuje się w badaniach laboratoryjnych, na początku 2021 roku oddała do użytku pierwszy z czterech planowanych budynków w łódzkim Bionanoparku. Na powierzchni 1,5 tys. m kw. znajdują się pracownie analiz żywności, zarówno mikrobiologicznych jak i chemicznych, a przede wszystkim nowoczesna pracownia, gdzie badane są pozostałości pestycydów i metali ciężkich.

Obecnie w łódzkich laboratoriach Eurofins pracuje 30 osób, ale w perspektywie dwóch lat zatrudnienie ma być potrojone i sięgnie blisko 100 pracowników. W planach jest też rozbudowa kampusu, który będzie się składał z czterech budynków laboratoryjnych o łącznej powierzchni ponad 6 tys. m kw.

"Założenia, które w 2018 stały za naszą decyzją o inwestycji w Łodzi – czyli szeroki dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, centralna lokalizacja oraz dobra współpraca z władzami lokalnymi - sprawdziły się. Pierwszy budynek kampusu został oddany do użytku i codziennie analizujemy w nim setki próbek dla największych producentów żywności w Polsce" - podkreślił dyrektor generalny Eurofins w Polsce Olaf Kacperski.

Zdaniem dyrektora Laboratorium Eurofins w Łodzi Damiana Szwabe szczególnie istotne w łódzkiej lokalizacji jest położenie Bionanoparku w pobliżu węzła autostrad, co pozwala na sprawne dostarczanie próbek z całej Polski.

Eurofins w Polsce jest obecny ponad 20 lat. Prócz właśnie oddanego laboratorium w Łodzi ma oddziały w Malborku, Gdańsku i Katowicach. Wykonuje tam badania żywności, środowiska, azbestu i kosmetyków. Dodatkowo posiada punkty logistyczne w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu oraz pola doświadczalne w Wielkopolsce, gdzie bada skuteczność pestycydów. W Katowicach zlokalizowane jest Centrum Usług Wspólnych, które obsługuje Grupę w zakresie finansów i IT. Łącznie Eurofins w Polsce zatrudnia ponad 1 tys. osób.

Firma jest światowym liderem w testowaniu produktów spożywczych, środowiskowych, farmaceutycznych, kosmetycznych oraz w badaniach jakości pasz zwierzęcych. Eurofins odgrywa też wiodąca rolę na rynku badań laboratoryjnych w zakresie genomiki, farmakologii odkrywczej, medycyny sądowej, zaawansowanego materiałoznawstwa i wspierania badań klinicznych. Grupa również szybko rozwija się w wysoce wyspecjalizowanych badaniach klinicznych oraz produktach do diagnostyki in vitro.

W ubiegłym roku Grupa Eurofins zaangażowała się w walkę z COVID-19, m.in. wykonała ponad 15 milionów testów PCR we własnych laboratoriach, wspierała rozwój szczepionek i ustanowiła programy testowania, monitorowania i doradztwa, aby pomóc zapewnić bezpieczniejsze środowisko pracy podczas pandemii.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane