Euroland: oczekiwania inflacyjne rekordowo niskie

opublikowano: 15-12-2014, 11:58

Miara oczekiwań inflacyjnych w eurolandzie spadła do rekordowo niskiego poziomu, co zwiększa presję na Europejski Bank Centralny aby zapobiegł ich utrwaleniu, pisze The Financial Times.

Zmiany stopy 5y5 od 2004 roku
Zobacz więcej

Zmiany stopy 5y5 od 2004 roku

5y5y forward swap rate, czyli inflacja w okresie pięcioletnim za pięć lat od teraz, spadła do rekordowo niskiej wartości 1,6750 proc. Spadek tego długoterminowego miernika inflacji, który EBC uważnie śledzi, zwiększa presje na bank centralny, aby „zrobił coś radykalnego w przyszłym roku”, by zapobiec wejściu eurolandu w spiralę deflacyjną, jak to się zdarzyło w Japonii, pisze The Financial Times.

Analitycy Barclay's zwracają uwagę, że taniejąca gwałtownie ropa zwiększyła presję na dalszy spadek inflacji i przemawia za dalszym luzowaniem polityki pieniężnej.

- Skala ostatnich spadków cen ropy (blisko 40 proc. w zaledwie kilka miesięcy), wraz z wcześniejszą presją dezinflacyjną, powinna zaalarmować banki centralne, szczególnie w świetle ostatniego spadku oczekiwań inflacyjnych, najbardziej widocznych w USA i strefie euro – napisali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euroland: oczekiwania inflacyjne rekordowo niskie