Euroland zawiesił pomoc dla Grecji

opublikowano: 14-12-2016, 17:45

Pożyczkodawcy ze strefy euro zawiesili ostatnio uzgodniony plan pomocy finansowej dla Grecji.

Powodem zawieszenia pomocy jest decyzja rządu Grecji o wydaniu 617 mln EUR na wypłatę jednorazowej zapomogi przedświątecznej dla najbiedniejszych emerytów.
Europejski Mechanizm Stabilizacji (ESM), ciało koordynujące pomoc dla rządów eurolandu, informował, że nie był pytany o zgodę na wypłatę zapomogi. Obecnie ocenia tą propozycję.   

- W związku z ostatnimi propozycjami rządu Grecji dotyczącymi wypłaty dodatkowych środków fiskalnych na emerytury i VAT, nasze ciała zarządzające wstrzymały czasowo wszystkie decyzje – powiedział rzecznik ESM.

W reakcji na decyzję ESM premier Grecji, Alexis Tsipras, zapowiedział głosowanie w czwartek w parlamencie w sprawie przyznania najuboższym emerytom jednorazowej zapomogi przedświątecznej.

5 grudnia Grecja i ESM uzgodniły zmniejszenie odsetek od zadłużenia kraju. Rząd Grecji trzy dni później ogłosił wypłatę zapomogi dla najbiedniejszych emerytów. Rzecznik szefa eurogrupy, czyli ministrów finansów państw strefy euro, powiedział, że działania rządu Grecji nie są zgodne z zawartym porozumieniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu