Euromedic inwestuje

Małgorzata Bogucka
opublikowano: 25-01-2008, 00:00

Medyczny koncern otworzył drugi ośrodek diagnostyki obrazowej. Jeszcze w tym roku w Poznaniu pojawi się kolejny.

Medyczny koncern otworzył drugi ośrodek diagnostyki obrazowej. Jeszcze w tym roku w Poznaniu pojawi się kolejny.

Euromedic International, polska część holenderskiego holdingu medycznego, otworzył w Warszawie ośrodek diagnostyczny wyposażony w skaner tomografii pozytonowej PET-CT przeznaczony do diagnostyki m.in. chorób nowotworowych. Łączna wartość inwestycji wyniosła 60 mln zł. To jednak dopiero początek szeroko zakrojonych planów firmy.

Podobny ośrodek od jesieni 2007 r. istnieje już we Wrocławiu. W tym roku mają powstać jeszcze dwa — jeden w Poznaniu, drugi w innym dużym mieście.

— W Polsce są cztery takie aparaty. Dwa ma Euromedic, a dwa publiczne — zakłady opieki zdrowotnej. Powinien być jeden na dwa miliony osób, czyli musiałoby ich powstać 15-20 — mówi Piotr Janicki, prezes Euromedicu.

Niemcy czy Francja mają mniej więcej po 60 takich urządzeń. Inwestycja jest droga — jeden aparat kosztuje 11-15 mln zł, do tego należy doliczyć budowę i wyposażenie laboratorium. Koszty jednak dość szybko się zwracają — cena badania wynosi 4,5 tys. zł. W Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM), gdzie Euromedic wybudował ośrodek, pieniądze na badania gwarantuje oddzielna umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia.

— Limit określony w kon- trakcie to 1,1 tys. pacjentów rocznie. Liczymy jednak, że uda się wynegocjować większą liczbę — mówi Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

We wrocławskim ośrodku PET-CT tylko w IV kw. 2007 r. wykonano 400 takich badań. Zapotrzebowanie jest więc duże.

— Szpitale w całej Polsce zabiegają o dostęp do techniki PET-CT, bo jest to najczulsza i najdokładniejsza metoda obrazowania medycznego — mówi prezes Euromedicu.

Euromedic zamierza w tym roku ruszyć także z produkcją cyklotronów — urządzeń koniecznych do badania skanerem, które sprowadza z Niemiec. O pieniądze na planowane inwestycje się nie martwi. Ma je od dwóch amerykańskich udziałowców: funduszu inwestycyjnego Warburg Pincus i General Electric. Obecnie firma ma 30 centrów medycznych i ośrodków dializ w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Bogucka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu