Euronext szykuje przejęcie operatora giełdy w Oslo

opublikowano: 24-12-2018, 11:28

625 mln EUR zaoferował Euronext za przejęcie norweskiego operatora giełdowego Oslo Bors VPS.

Decyzja ta wsparta została uzyskaniem przez Euronext poparcie od prawie połowy akcjonariuszy Oslo Bors. Zaoferowana kwota, w przeliczeniu 145 koron norweskich (16,53 USD) za akcję oznacza premię w wysokości około 32 proc. względem ceny zamknięcia z sesji z17 grudnia.

Giełda w Oslo (Oslo Bors, Oslo Stock Exchange)
Zobacz więcej

Giełda w Oslo (Oslo Bors, Oslo Stock Exchange) fot. Bloomberg

Euronext niedawno nabył przejął irlandzką giełdę (Irish Stock Exchange), a przejęcie Oslo Bors uzupełniłoby portfel spółki narzędzia i instrumenty związane z usługami naftowymi i spedycją

Prawie 200-letni operator giełdy w Oslo jest jedyną dużą nordycką giełdą, która do tej pory pozostawała niezależna. Konkurencyjny wobec Euronetx, Nasdaq OMX Group zarządza bowiem  giełdami w Sztokholmie, Helsinkach, Kopenhadze i Reykjaviku.

W listopadzie Stephane Boujnah, dyrektor generalny Euronext informował, że firma ma około 650 mln EUR na przejęcia, a środki pochodzić mają z posiadanej gotówki i długów. W sumie na ekspansję Euronext może przeznaczyć nawet około 1 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu