Euronext wybiera fuzję z NYSE

Frankfurcka giełda przebiła ofertę NYSE, ale przegrała w głosowaniu. Akcjonariusze Euronextu wolą Amerykanów.

Euronext wybiera fuzję z NYSE

Anna Pronińska, Reuters
opublikowano: 24-05-2006, 00:00

Frankfurcka giełda przebiła ofertę NYSE, ale przegrała w głosowaniu. Akcjonariusze Euronextu wolą Amerykanów.

Właściciele Euronextu — operatora giełd w Paryżu, Brukseli, Amsterdamie, Lizbonie i giełdy terminowej LIFFE — opowiedzli się wczoraj za negocjacjami w sprawie fuzji z NYSE (New York Stock Exchange). Jean-Francois Theodore, szef Euronextu, zastrzegł jednak, że ani on, ani rada nadzorcza spółki nie podjęli jeszcze ostatecznej decyji.

Frankfurcka giełda Deutsche Börse za przejęcie Euronextu zaproponowała wczoraj 8,62 mld EUR. Przebiła poniedziałkową ofertę NYSE o 620 mln EUR. Zaproponowała 7,72 EUR gotówką i 0,68 własnej akcji za każdą akcję Euronextu. Oznacza to, że wyceniła ją na 76,60 EUR, czyli o 5,60 EUR więcej niż dawało NYSE. Niemcy zaoferowali też 13-procentową premię inwestorom, którzy kupili akcje Euronextu po cenie poniedziałkowego zamknięcia.

Trudna decyzja

Przedwczoraj Amerykanie proponowali wymianę akcji w stosunku 1 akcja Euronextu za 0,98 akcji NYSE Group oraz 21,32 EUR w gotówce za walor. Oferta zakładała też powstanie nowej spółki NYSE Euronext. Dzięki tej fuzji wartość rynkowa nowego podmiotu przekraczałaby 21 mld USD, a łączne obroty miesięczne wynosiłyby ponad 2,1 bln USD.

Jednak na wczorajszym walnym inwestorzy Euronextu zagłosowali przeciwko niemieckiej propozycji. Wniosek przepadł głosami 54 proc. inwestorów. Serge Harry, dyrektor finansowy Euronextu, zarzucił Niemcom manipulację, argumentując, że szacunki giełdy opierały się na wycenie akcji z poniedziałkowego zamknięcia, a oferta — na średniej z trzech miesięcy.

Paneuropejska giełda, która ostatnio była pod silną presją udziałowców, naciskała na zainteresowane strony, by przedłożyły swoje oferty jeszcze przed wtorkowym walnym. W piątek propozycję utworzenia spółki holdingowej zarejestrowanej w Holandii złożyła Deutsche Börse. W poniedziałek, czyli na dzień przed upływem ostatecznego terminu składania ofert, karty odsłoniła wreszcie NYSE.

Po upublicznieniu ofert władze Euronextu informowały, że preferują Amerykanów, bo ich propozycja jest „bardziej atrakcyjną kombinacją”. Jeszcze na początku maja Jean-Francois Theodore, szef paneuropejskiej giełdy, również opowiedział się za fuzją z NYSE. Wczoraj powiedział, że jego zadaniem jest walczenie o najkorzystniejszą ofertę, a taką jest amerykańska.

Sygnały poparcia

Za niemiecką ofertą opowiedział się tylko brytyjski fundusz hedgingowy The Children’s Investment (TCI), drugi pod względem wielkości, po funduszu Atticus Capital, udziałowiec Euronextu. W Deutsche Börse TCI ma 10 proc. akcji. Chris Hohn, dyrektor inwestycyjny funduszu, uznał ofertę NYSE za nieatrakcyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, Reuters

Polecane