Europa: giełdy kończą sesję niewielkimi wzrostami

opublikowano: 30-07-2003, 19:16

Na europejskich giełdach przeważały w środę wzrosty. Inwestorzy odebrali jako pozytywny znak niewielkie spadki na zamknięciu wtorkowych notowań w USA po zaskakująco słabych danych o stanie nastrojów konsumentów w lipcu. Niewielkie zniżki w pierwszej fazie środowych sesji za ocenanem tylko w niewielkim stopniu osłabiły popyt.

Drugą sesję z rzędu drożały akcje Alcatela. Analitycy Deutsche Banku podwyższyli rekomendację papierów spółki, a Morgan Stanley prognozę ich ceny w reakcji na dobre wyniki kwartalne francuskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego.

Dobre wyniki ABB skłoniły Merrill Lynch do podniesienia rekomendacji szwajcarsko-włoskiego koncernu ze 'sprzedaj' do 'trzymaj'.

Na giełdzie w Londynie inwestorzy kupowali akcje spółek sektora finansowego.Sygnałem były lepsze niż oczekiwano wyniki Abbey National. Bank poinformował o zmniejszeniu o ponad połowę wartości portfela kredytów i obligacji klientów korporacyjnych.

Mniejsza niż oczekiwano strata na koniec pierwszego półrocza zachęciła inwestorów do kupowania akcji towarzystwa ubezpieczeniowego Friends Provident.

Na giełdzie paryskiej spadkiem kursu wyróżniał się Vivendi Universal. Inwestorzy zaczęli sprzedawać jego akcje po wiadomości o wycofaniu przez MGM oferty przejęcia amerykańskich aktywów 'rozrywkowych' koncernu.

Podrożały papiery koncernu Unilever, najwiekszego na świecie producenta dóbr powszechnego użytku. Spółka podtrzymała prognozę 10 proc. wzrostu zysku na koniec tego roku.

Inwestorzy kupowali akcje BAE Systems. Największy w Europie koncern zbrojeniowy zdobył kontrakt na dostawę samolotów dla brytyjskich sił zbrojnych. Jego wartość sięga 800 mln GBP.

W górę poszedł kurs European Aeronautic, Defense & Space. Lehman Brothers podniósł rekomendację spółki do ‘przeważaj’.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: giełdy kończą sesję niewielkimi wzrostami