Europa: małe spadki w piątek przypieczętowały słaby tydzień

opublikowano: 16-03-2007, 19:15

Europejskie giełdy zakończyły tydzień niewielkimi spadkami. We Frankfurcie i Londynie główne indeksy nie traciły nawet 0,1 proc. Giełda w Paryżu spadła o 0,14 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 stracił zaledwie 0,01 proc. Z 18 indeksów branżowych spadła wartość ośmiu. Najwięcej, 0,55 proc., stracił wskaźnik spółek naftowych. Największy wzrost, wynoszący 0,99 proc., zanotował indeks spółek telekomunikacyjnych.

Prawie 4 proc. spadek notowań ropy w tym tygodniu, wywołany obawami spowolnienia wzrostu gospodarczego w USA, przełożył się na niższe kursy największych spółek naftowych. W piątek taniały akcje m.in. największych w Europie koncernów BP i Shell, a także największego w naszym regionie OMV.

Wśród telekomów mocno rósł kurs KPN, lidera holenderskiego rynku. Popyt na jego akcje wywołały spekulacje na temat przejęcia świadczącej usługi IT firmy Getronics.
Dużymi zmianami kursów wyróżniały się m.in. Imperial Tobacco i Pirelli. Akcje pierwszej ze spółek mocno zdrożały w związku z pojawieniem się spekulacji o możliwości złożenia oferty jej przejęcia przez amerykański Altria Group. Papiery Pirelli mocno staniały po publikacji prasowej sugerującej możliwość podziału spółki i wydzieleniu należących do niej aktywów telekomunikacyjnych.

Przez miniony tydzień europejskie giełdy wyraźnie straciły. Wartoć indeksu niemieckich blue chipów spadła o 1,9 proc., Giełda w Paryżu straciła przez tydzień aż 2,7 proc. Główny indeks w Londynie jest o 1,8 proc. poniżej poziomu z piątku ubiegłego tygodnia. DJ Stoxx 600 spadł przez tydzień o 2,3 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa: małe spadki w piątek przypieczętowały słaby tydzień